Kaloritabel over produkter og færdigretter

Kalorietabellen til mad og færdigretter er en uundværlig ledsager for enhver person, der har besluttet at tabe sig eller bare begynde at spise rigtigt, eksklusive måltider rig på fedtstoffer og indeholder et minimum af nyttige elementer fra kosten. For at gøre det mere bekvemt for dig at kontrollere din egen diæt og undgå fejl, når du vælger og kombinerer produkter, præsenterer vi vores egen tabel med ernæringsværdier for produkter og færdigretter. Med sin hjælp kan du lave hurtige beregninger uden hjælp fra ernæringseksperter og andre specialister..

Ved hjælp af data fra tabellen over kalorieindhold i retter kan du vælge mad på en sådan måde, at det supplerer det daglige behov for proteiner og kulhydrater. Og lommeregneren til kalorieindtag giver dig mulighed for at bestemme den nøjagtige næringsværdi af den daglige diæt.

Fadets navnProteinFedtKulhydraterKcal
Azu11.914.210.2214
Oksekød stroganoff16.711.35.9193
Bøf27.829.61.7384
Pandekager6.112.326233
Ukrainsk borsch1.12.26,749
Kogt svinekød16.418.31233
Dumplings med kartofler4.43.718.5125
Oksekød gulaschfjorten9.22.6148
Hytteostgryde17.64.214.2168
Kartoffel zrazy med kål3.33.9femten108
Dumplingsfem4.825.8160
Kyllingekoteletter18.210.413.8222
Kogt kyllingefilet30.43.50153
Kyllingelår21.3elleve0,1185
Lagman4,38.913.3158
Kogt pasta med fedt3.4femnitten135
Grøntsagsgryderet (4 sæsoner)0,50,13.838
Kød okroshka med kvass2.11.76,352
Dumplings11.912.429275
Pilaf med lam (4 sæsoner)4.2614.9150
Rassolnik1.42fem42
Krabbsalat9.27.45.9128
Mimosa salat5.714.87.2183
Cæsar salatfemtentini190
Samsa med kyllingelleve2417325
Rødbede0,524.236
Svinekød9.820.33.2235
Solyanka hjem3.53.54,364
Ærtesuppe4.42.48.966
Mælkesuppe med pasta2.21.97.958
Kharcho suppe med kød3.14.55.575
Ostemasse med ostemasse18.63.618.2183
Svinekødboller7ti12172
Øre3.415.546
Chakhokhbili med bønner (4 sæsoner)6.25.53.487
Frisk kålsuppe med kartofler13.82.138
Escalopenitten42,86.8487
Mælk og mejeriprodukterProteinFedtKulhydraterKcal
Ost (ost fremstillet af komælk)17.920.10,0260
Naturlig yoghurt. 2% fedt.4,326.260
Kefir 3,2% fedt2.83.24.156
Kefir 1% fedtfattig2.81440
Mælk 3,2%2.93.24.759
Mælk 2,5%2.82.54.752
Kondenseret mælk uden sukker6.67.59.4131
Kondenseret mælk med sukker7.28.556320
Sødmælk i pulverform262537,5476
Sur mælk 2,5%2.92.54.153
Ryazhenka 2,5%2.92.54.254
Creme 10% (lavt fedtindhold)3ti4118
Creme 20% (medium fedt)2.8203.7205
Rømme 10% (fedtfattig)3ti2.9115
Rømme 20% (medium fedt)2.8203.2206
Hollandsk ost2626.80,0352
Forarbejdet ost16.811.223.8257
Poshekhonsky ost2626.50,0350
Russisk ost24.129.50,3363
Schweizisk ost24.931.80,0396
Ostemasse7.12327.5341
Fedtfri hytteost16.50,01.371
Hytteost 5% fedtfattig17.2fem1.8121
Ostemasse 9% halvfedt16.7ni2159
Brød og bageriprodukterProteinFedtKulhydraterKcal
Bagelsseksten10,0366
Hvedemel, 1. klasse10.61.367,6331
Hvedemel, 2. klasse11.71.863,7324
Hvedemel, højere. karakter10.31.168,9334
Frøet rugmel6.91.467.3304
Rusks til teti2,373,8397
Tørring af valmuefrø11.34.470,5372
Hvedebrød8.1148,8242
rugbrød13340250
Skivet brød7.52.950,9264
Baton nær Moskva7.52.650,6261
Fedt, smør og margarineProteinFedtKulhydraterKcal
Konfekture fedt0,099,80,0897
Provencalsk mayonnaise3.1672.6624
Bordmargarine 40%0,0400,0360
Mælk margarine0,3821743
Vegetabilsk olie0,0990,0899
Smør 72,5%172,51.4662
Cremet smør 82%0,7820,7740
palmeolie0,099,90,0899
KornProteinFedtKulhydraterKcal
Hercules12.56.261352
Boghvede (færdig)9.52,365.9306
Boghvede uformalet (boghvede)12.63.362.1313
Majsgrus8.31,275337
Semulje10.3167.4328
Havregryn12.36.159,5342
perlebyg9.31.173,7320
Hvede gryn11.51,362316
Hirse gryn11.53.369.3348
hvide ris6,70,778,9344
Havregryn12.5664.9363
Byg10.41.366.3324
GrøntsagerProteinFedtKulhydraterKcal
Aubergine1,20,14.524
Svensker1,20,17,737
Grønne ærterfem0,213.873
Grønne bønner40,04,332
Courgette0,60,34.624
Hvidkål1.80,14.727
rødkål1.80,07.624
Blomkål2.50,35.4tredive
Kartofler20,416.176
Grøn løg (fjer)1,30,04.6nitten
Porre20,08.233
Løg1.40,010.447
Gulerod1,30,16.932
Jord agurker0,80,12.8femten
Drivhus agurker0,70,01.8ti
Sød gul peber1,30,05.327
Sød grøn peber1,30,06.933
Sød rød peber1,30,05.327
Persille (greener)3.70,08.145
Persille (rod)1.50,0elleve47
Rabarber (petiolat)0,70,02.9seksten
Radise1,20,13.4nitten
Radise1.90,0734
Salat1.50,02.2fjorten
Roer1.50,18.843
Tomater (tomater)1.10,23.720
Ramson2.40,16.534
Hvidløg6.50,529.9143
Spinat2.90,3222
Sorrel1.50,02.9nitten
FrugtProteinFedtKulhydraterKcal
Abrikoser0,90,0ni44
kvæde0,60,09.840
Kirsebærblomme0,20,06.927
En ananas0,40,010.649
Bananer1.50,021.895
Kirsebær0,80,011.349
Granat0,90,011.852
Pære0,40,010.742
Fig0,70,013.956
Ferskner0,90,010.444
Haveblomme0,80,09.943
Datoer2.50,072.1281
Persimmon0,50,015.962
Kirsebær1.10,012.352
Æbler0,40,011.346
orange0,90,08.438
Grapefrugt0,90,07.335
Citron0,90,03.631
Mandarin0,80,08.638
Druer0,40,017.569
Brombær20,05.333
Jordbær1.80,08.141
Tranebær0,50,04.828
Stikkelsbær0,70,09.944
Hindbær0,80,0ni41
Hvid solbær0,30,08.739
Solbær1.00,08.040
Blåbær1.10,08.640
Hyben frisk1.60,024101
Tørret hyben4.00,060253
Tørrede frugterProteinFedtKulhydraterKcal
Tørrede abrikoserfem0,067,5278
Tørrede abrikoser5.20,065.9272
Rosiner med grove1.80,070.9276
Rosiner rosiner2,30,071.2279
Kirsebær1.50,073292
Pære2,30,062.1246
Ferskner3.00,068,5275
Svesker2,30,065.6264
Æbler3.20,068273
BælgfrugterProteinFedtKulhydraterKcal
Bønner60,18.358
Afskallede ærter231.657,7323
Hele ærter231,253.3303
Soja34.917.326.5395
Bønner22.31.754.5309
Linser24.81.153,7310
SvampeProteinFedtKulhydraterKcal
Hvid frisk3.20,71.625
Hvidtørret27.66.8ti209
Frisk boletus2,30,93.731
Boletus frisk3.30,53.431
Kød, fjerkræ og slagteaffaldProteinFedtKulhydraterKcal
Fårkød16.315.30,0203
Bøf18.912.40,0187
heste kød20.270,0143
Kanin20.712.90,0199
Magert svinekød16.427.80,0316
Fed svinekød11.449.30,0489
Kalvekød19.71,20,090
Oksekødlever17.43.10,098
Oksekød nyre12.51.80,066
Oksekød yver12.313,70,0173
Oksekødshjertefemten30,087
Oksetunge13.612.10,0163
Svinekød nyrer133.10,080
Svinelever18.83.60,0108
Svinekød hjerte15.13.20,089
Svinekød14.216.80,0208
Gæs16.133.30,0364
Kalkun21.6120,8197
Kyllinger20.88.80,6165
Kyllinger18.77.80,4156
Ænder16.561.20,0346
PølseProteinFedtKulhydraterKcal
Kogt pølse Diabetiker12.122.80,0254
Kogt pølse Kost12.113.50,0170
Kogt pølse doktorens13,722.80,0260
Kogt pølse Amatør12.2280,0301
Kogt pølse Mælk11.722.80,0252
Kogt pølse Separat10.120.11.8228
Kogt kalvekødspølse12.529.60,0316
Svinepølser10.131.61.9332
Pølser Mejeri12.325.30,0277
Pølser russisk1219.10,0220
Svinekødspølser11.830.80,0324
Kogt-røget amatør17.3390,0420
Kogt-røget livmoderhals28.227.50,0360
Semirøget Krakowska16.244,60,0466
Semirøget Minskaya2317.42.7259
Semirøget Poltava16.4390,0417
Semirøget ukrainsk16.534.40,0376
Rå røget amatør20.947.80,0514
Rå røget Moskva24.841,50,0473
Konserveret kød og røget produkterProteinFedtKulhydraterKcal
Oksekødsstuvning16.818.30,0232
Svinekød14.932.20,0349
Rå røget bryst7.666,80,0632
Rå røget lænd10.547.20,0467
skinke22.620.90,0279
ÆgProteinFedtKulhydraterKcal
Kyllingæg12.710.90,7157
Ægpulver4537.37.1542
Protein pulver73.31.87336
Tør blomme34.252.24.4623
Vagtelæg11.913.10,6168
Frisk fisk og skaldyrProteinFedtKulhydraterKcal
Pink laks20.56.50,0142
Blyndring16.51.80,083
Karpe17.71.80,0112
Karpeseksten5.60,096
Chum225.60,0138
Lugtede15.44.50,0102
Bream17.14.10,0105
Laks20.815.10,0219
Macrurus13.20,80,060
Pollock15.90,70,070
Lodde13.411.50,0157
Navaga16.110,073
Burbot18.80,60,081
Aborre17.65.20,0117
Flod aborre18.50,90,082
Sturgeon16.410.90,0164
Hellefisk18.930,0103
Blåhvilling16.10,90,072
Karpe18.45.30,0121
Stor saury18.620.80,0262
Saury lille20.40,80,0143
Østersild17.35.60,0121
Sild17.719.50,0242
Hvidfisknitten7.50,0144
Makrel18ni0,0153
Havkat16.88.50,0144
Hestemakrel18.5fem0,0119
Sterlet176.10,0320
Zandernitten0,80,083
Torsk17.50,60,075
Tunfisk22.70,70,096
Kul fisk13.211.60,0158
Havål19.11.90,094
Acne14.530.50,0333
Kulmule16.62.20,086
Gedde18.40,80,082
Ide18.21.00,081
torskelever4.265,70,0613
Blæksprutte180,30,075
Krabbeseksten0,50,069
Reje180,80,083
Tang0,80,23fem
NødderProteinFedtKulhydraterKcal
Hasselnød16.166,99.9704
Mandel18.657,713.6645
Valnød15.261.310.2648
Jordnød26.345.29,7548
Solsikkefrø20,752.9fem578
Søde sagerProteinFedtKulhydraterKcal
Honning0,80,080.3308
Skumfidus0,80,078.3299
Marmelade4,30,177,7296
Karamel0,00,177,7296
Chokolade slik4,339.554.2596
sæt ind0,50,080.4305
Melis0,00,099,5374
Solsikkehalva11.629.754516
Mørk chokolade6.935.352.6540
Mælkechokolade6.935,752.4547
Vafler med fr-mi fyld3.22.880,9350
Vafler med fedtfyldninger3.430.264,7539
Kagerør med fløde1.725.250,9454
Luftkage3.116.368,5419
Pepperkager5.86.571,6364
Assorteret kage4.7femten36294
Prag kage4.626.565.1517

Den menneskelige krop omdanner den modtagne mad til energi, som enten bruges på daglig fysisk aktivitet eller afsættes i form af fedtvæv. Hvis du f.eks. Beslutter dig for at tabe dig og gå i gymnastiksalen og forbrænde en stor mængde kalorier ved hver træning, bør det efterfølgende indtag af energi fra mad ikke reducere det opnåede resultat. Med andre ord, hvis du forbrænder 2000 kcal på 1 dag og får 2200 eller 2500 sammen med mad, kan der ikke være tale om at tabe sig. Det er balancen mellem forbrug og modtagelse, der fører til, at kroppen slipper for overskydende uden alvorlige sundhedsmæssige konsekvenser..

Hvis udmattende løb eller gå i gymnastiksalen ikke giver resultater, skal du ikke bekymre dig og bebrejde alt for genetik. Det er meget mere sandsynligt, at den forkerte diæt fører til overskydende energiværdi for måltiderne, hvilket ikke giver dig mulighed for at slippe af med overvægt.

Ved hjælp af en kombination af data fra disse to nyttige værktøjer kan du således nå et ernæringsniveau, hvor du ikke kun udelukker ekstra kalorier fra kosten, men også måltider rig på fedt med et overskydende niveau af kulhydrater..

Hvem er bordet til?

Tabellen over kalorieindhold i færdigretter pr. 100 gram indeholder data om mængden af ​​proteiner, kulhydrater, fedt og den samlede ernæringsværdi. Således vil de leverede oplysninger være nyttige for følgende kategorier af mennesker:

  1. De, der ønsker at tabe sig - du kan fylde en nærende, velsmagende diæt uden at indtaste fede og usunde fødevarer, beregne den for en dag eller en uge, lav din egen diæt korrekt under hensyntagen til ture til gymnastiksalen og anden fysisk aktivitet;
  2. De, der ønsker at tage på i vægt - besøger gymnastiksalen og regelmæssige træningsprogrammer, har brug for et konstant indtag af protein og kulhydrater i kroppen, med vores værktøjer kan du udgøre en egentlig sports ernæring
  3. Mennesker, der tager sig af deres helbred - korrekt ernæring er nøglen til fysisk sundhed og skønhed. Hvis du foretrækker en aktiv livsstil, kan du ikke undvære ordentlig ernæring.

Professionelle diætister og fitness-undervisere bruger lignende værktøjer, når de ordinerer en diæt. Desuden kan du ved hjælp af ovenstående data beregne kosten for en dag eller mere, vælge små portioner med en høj næringsværdi for at fremstille hurtige snacks, der ikke overbelaster kroppen og giver en betydelig forsyning med styrke og energi..

Kalorietabellen til færdigretter og individuelle ingredienser er et uundværligt værktøj for næsten enhver person. Vi foreslår, at du gør dig bekendt med de givne oplysninger. Brug kalorieberegneren til at udføre de nødvendige beregninger. Efter at have brugt lidt tid på at eksperimentere kan du vælge den rigtige diæt, der giver dig mulighed for at tabe sig, få muskelmasse, bare holde dig sund og fit i de kommende år..

Kalorietabel over mad

Kalorieindhold i mad, kalorieindhold

En persons energibehov måles i kilokalorier (kcal). Ordet "kalorie" kommer fra det latinske sprog og betyder "varme". I fysik måles energi ved hjælp af kalorier. Én kilokalorie er den mængde energi, der er nødvendig for at opvarme 1 liter vand med 1 C.

Alle fødevarer har en bestemt energiværdi. I denne kalorietabel er alle data angivet i kcal, da på etiketterne for de fleste af de fødevarer, vi køber, er deres energiværdi angivet i disse enheder..

Vi ved alle, at energiværdien for forskellige fødevarer ikke er den samme. Vi bliver fede mere fra nogle end fra andre. For eksempel er det kendt, at smør eller svinefedt har højere kalorier end tomater. I den følgende kalorietabel finder du ud af, hvad energiværdien er samt sammensætningen af ​​de vigtigste fødevareprodukter..

Kalorieoptællingstabel til vægttab og slankekure

Efter at have overbevist din familie og venner om, at det at tælle mængden og kalorieindholdet i de fødevarer, du spiser, er en god ting for kroppen, skal du justere din daglige ernæring, og kalorietællingstabellen for vægttab forenkler processen. Bliv fortrolig med systemets funktioner, lær hvordan du korrekt beregner din daglige sats under hensyntagen til din livsstil og stofskifte.

Kalorieberegning for vægttab

Kalorier er den energi, kroppen modtager fra mad, og bruger derefter på enhver handling. En person spiser mad, og kroppen bruger dem til at generere energi, som derefter forsyner livets organer. Der er brug for energi til arbejdet med alle vitale processer: mentalt arbejde, vejrtrækning, varmeudveksling, hjerterytme og endda til bevægelse. Hvert produkt har en bestemt kemisk sammensætning, men de består alle af de samme stoffer, men i forskellige proportioner. Så komponenterne er:

  • kulhydrater;
  • sporelementer;
  • proteiner;
  • vand;
  • vitaminer;
  • fedt.

Hvorfor tælle kalorier

Hvis man ikke overholder kosten, har en person en tendens til at overstige det daglige kalorieindtag, og selvom han ikke spiser for meget, fordi kalorieindholdet i alle fødevarer er forskelligt. Snacks, der ikke betragtes som et komplet måltid, sluges og glemmes. Derudover er kalorier opdelt i "skadelige" og "sunde". Spiser et ubegrænset antal af dem, kvinder har et ønske om at tabe sig med kostvaner, hvis essens er den samme - et fald i det daglige kalorieindtag.

Alle diæter har en fælles væsentlig ulempe - en begrænset liste over fødevarer. Selv hvis du fulgte en streng diæt for vægttab og opnåede det ønskede resultat, har du stadig ikke givet op på dine tidligere spisevaner, så de vil hurtigt "ødelægge" din slankhed. Beregning af energiværdien af ​​fødevarer og mængden af ​​forbrugt mad bør ikke blive en midlertidig diæt for dig, men en livsstil - kun konstant kontrol og et bord hjælper dig med altid at have en smuk figur og være sund.

Hvordan man tæller

Hvis du beslutter at skifte til PP og bruge en kaloritællingstabel til vægttab i hverdagen, skal du få en dagbog, hvor du registrerer dine præstationer. Mens du observerer det daglige kalorieindtag, skal du nedskrive hver mad, du spiste i løbet af dagen, og også afsætte et sted, hvor du vil registrere fysisk aktivitet. Den tredje kolonne i tabellen viser ændringerne i din vægt - i vægttabsjournalen skal du registrere din morgenvægt.

Ved at sammenligne resultaterne af at tabe sig kan du justere din diæt. Samtidig skal du fokusere på det minimum, der kræves af kroppen, og huske på, at den for at tabe sig skal forbrænde flere kalorier, end den har fået. Det krævede beløb beregnes individuelt for alle, fordi det tager højde for kroppens tilstand, alderen på at tabe sig og hans fysiske aktivitet. For eksempel kan en kvinde, der ikke træner meget, spise 2200 kcal om dagen, for mænd, hvis aktiviteter ikke er relateret til fysisk aktivitet, stiger antallet til 2800 kcal / dag.

For vægttab skal der tælles lidt anderledes, hvilket reducerer det tilladte daglige kalorieindtag:

  • kvinder, der ikke går i sport, har brug for 1000-1200 kcal / dag for at tabe sig, mænd 500-600 kcal mere;
  • kvinder, der træner, skal indtage 2000-2200 kcal om dagen, mænd skal tilføje 500 kcal til dette nummer.

Sådan tælles kalorier korrekt for at tabe sig - tabel

Når du beslutter at reducere din kropsvægt, skal du kontrollere dit indtag af måltider med højt kalorieindhold. Kaloritabellen over produkter til vægttab vil være din trofaste assistent i udarbejdelsen af ​​menuen, men du skal tage hensyn til andre punkter:

  1. Kalorieindholdet i vand, te og kaffe er nul, men dette inkluderer ikke sukker, honning, mælk eller andre yderligere ingredienser, som du beslutter at føje til drikken..
  2. Når du forbereder en kompleks skål, skal du huske på, at for at beregne energiværdien har du brug for energiværdien af ​​de produkter, der udgør.
  3. Når du steger, tilsæt kalorieindholdet i den olie, det er steget i, til produktets kalorieindhold.

Kalorietabel over mad

Når du kender dit tilladte daglige kalorieindtag til vægttab, kan du rette din menu og komponere en diæt korrekt. Kalorietællingstabellen til vægttab hjælper dig med dette - takket være det finder du ud af sammensætningen af ​​BJU og kalorieindholdet i fødevarer, der betragtes som de mest populære og overkommelige for alle. I tabellen vises data om kalorieindhold og sammensætning pr. 100 g produkt.

Ost, mejeriprodukter

Korn, bælgfrugter, mel

Grønne ærter (dåse)

Grønne ærter (friske)

Tørrede grønne ærter

Hermetisk fisk i sin egen juice

Konserver af fisk i olie

Bagning af margarine

Lommeregner

Kalorietabellen hjælper, men mange mennesker finder det kedeligt at bruge det. Af denne grund bør de, der taber sig, overveje mere detaljeret guiden, der angiver kalorieindholdet i færdigretter eller populære online-regnemaskiner. Elektroniske tællere kan ikke kun bruges til at tælle kalorier, men også BJU, vitaminer og mineraler i en bestemt skål. Online-programmet hjælper med at beregne, hvor mange nyttige komponenter kød, grøntsager, fisk eller frugt mister, når de er kogte.

Beregning af det daglige kalorieindtag for vægttab

Hvor mange kalorier du kan indtage om dagen kan beregnes enkelt. Du skal bare multiplicere værdien af ​​din vægt i kg med 24 - det resulterende antal vil være kalorieforbruget for kroppen i hvile (på grund af denne mængde energi vil det sikre arbejdet med processer, der er nødvendige for menneskers liv). Selv når du beregner det daglige kalorieindtag for vægttab, skal du tage den anbefalede dosis BJU i betragtning: menuen for dagen skal bestå af 20% fedt, 40% kulhydrater og 40% proteiner.

Fysisk aktivitetsforhold

Mængden af ​​det daglige kalorieindtag afhænger af, hvor aktiv personen er. I dette tilfælde skal antallet af den tilladte norm ganges med en koefficient, der udtrykker motorisk fysisk aktivitet. Denne indikator har en gennemsnitlig værdi:

  • 1.2 - for folk, der er meget overvægtige eller fører en helt inaktiv livsstil;
  • 1.4 - for dem, der spiller sport mindst 3 gange om ugen;
  • 1.6 - for folk, der arbejder på kontoret og dem, der sjældent belaster sig med fysisk arbejde;
  • 1.5 - for dem der træner dagligt og er involveret i fysisk arbejde.

Basis metabolisk hastighed

Et kalorieoptællingsdiagram hjælper dig med at tabe dig, men der er andre værdier, du skal overveje for at beregne dit daglige kalorieindtag. Så for at opretholde vægten skal din basiske metaboliske hastighed ganges med dit aktivitetsforhold. For at tabe sig skal den daglige hastighed reduceres: for kvinder op til 1200 kcal, for mænd - op til 1800 kcal. For at tabe sig skal du enten reducere dit kalorieindtag ved at reducere mængden af ​​mad eller øge din fysiske aktivitet. Det er værd at bemærke, at før du øger belastningen, mens du taber dig, skal du beregne, hvor mange kalorier du kan spise inden træning..

Kalorie diæt

For dem, der har problemer med vægten, har ernæringseksperter udviklet et specielt system - beregning af kalorieindholdet i fødevarer, der indtages i en tabel. Når du sidder på denne diæt, behøver du ikke opgive dine yndlingsvelsmagende retter, fordi systemordningen er så enkel som muligt - du skal bare reducere antallet af portioner og deres volumen. Anmeldelser af en sådan diæt antyder, at du om en måned let kan tabe fra 4 kg overvægt (afhængigt af den oprindelige vægt). Kosten er helt sikker for helbredet, forudsat at du ikke reducerer det daglige kalorieindtag under minimumstærsklen på 1200 kcal.

En kaloriebaseret diæt vil ikke gøre dig sulten. Du kan se dette ved at kigge på dens eksempelmenu:

  • morgenmad - 200 g salat (frisk kål og gulerødder), krydret med 0,5 tsk. vegetabilsk olie, et stykke kogt pølse (50 g) eller kyllingekoteletter, brød og usødet te;
  • snack - 100 g citrusgelé, et glas citrongelé;
  • frokost - 150 g suppe med bønner, 150 g grøntsagssteg med svinekød, en kop bjergaske-te, 100 g kartoffelkager;
  • eftermiddagsmatbit - et glas kvas lavet af ekstraktet, 2 brød, dækket med et tyndt lag abrikosmarmelade;
  • middag - 100 g boghvede, 100 g kogt kyllingefilet, en kop te med et æble;
  • om natten - et glas fedtfri kefir.

Sådan vælger du kalorieindholdsopskrifter

Et vægttabskort hjælper måske ikke dig med at nå dit mål, hvis du systematisk bryder reglerne. Så når du er samlet for at tælle kalorier, skal du:

  1. Begræns dit fedtindtag. Animalsk fedt er dobbelt så høj i kalorier som kulhydrater. Hvis menuen ikke indeholder mere end 30% fedt, behøver kroppen ikke at øge dosis af kulhydrater og protein, på grund af dette bliver kalorieindholdet i kosten 10% mindre.
  2. Minimer sukkerindtag. Enhver type sukker eller dets erstatning øger appetitten, hvilket får en person til at spise for meget, hvilket er uacceptabelt for at tabe sig. En sund menu bør ikke indeholde mere end 20 g sukker / dag.
  3. Forøg indtagelsen af ​​fiber (det findes i korn, frugt, grøntsager) og pektiner. Denne form for mad er det bedste til at tabe sig - den optages langsommere og mætter hurtigere..

Kalorietabel

Vores kalorie tabel giver dig ikke kun mulighed for at afklare kalorieindholdet i fødevarer, men også at beregne det samlede kalorieindhold i retterne, for at se indholdet af fedt, proteiner og kulhydrater i dem.
Indtast bare den passende vægt for hvert anvendt produkt.
Kalorietabellen er ret stor, og for ikke at gå tabt i de valgte produkter, kan du klikke på knappen "Vis kun udfyldt".
For at lette udvælgelsesprocessen skal du bruge søgefeltet ved navn - indtast blot et par bogstaver, og produkter, der matcher navnet, vises nederst på listen fra de allerede valgte.
De opsummerede data om kalorier og andre data for de valgte produkter er fremhævet med rødt og placeret nederst i kaloritabellen.

Gemme listen over produkter er kun tilgængelig for registrerede brugere. Registrer nu

Kalorieindhold

Generelle regler

Blandt de mange forskellige tilstande og ordninger til at tabe sig er de mest almindelige metoder til korrektion af kropsvægt baseret på tælling af de daglige kalorier, der forbruges af en person. For første gang optrådte sådanne diætfødevaresystemer, populært kaldet "kalorier", i begyndelsen af ​​det sidste århundrede og er stadig pålideligt førende inden for officiel diætetik..

Diæter med lavt kalorieindhold, der bruger programmet til beregning af den madenergi, der forbruges og spildes af menneskekroppen, anerkendes som en universel måde at bekæmpe fedme på og er velegnet til absolut alle mennesker, uanset køn og alder. Når du har beregnet korrekt, hvor mange kalorier du har brug for om dagen med en diæt og korrekt valgt komponenterne i en persons daglige diæt, kan du ganske komfortabelt slippe af med unødvendige kilo uden at berøre dit helbred.

Det er værd at bemærke, at metoden til at tabe sig i kalorier kun er egnet til højt organiserede mennesker, der er i stand til at nærme sig dette problem på en disciplineret måde og foretage omhyggelige beregninger og registreringer af kalorieindholdet i al mad, der indtages om dagen hver dag. Omtrentlige beregninger, så at sige med øjet, fungerer ikke her, da kostens effektivitet direkte afhænger af tilstrækkelig bestemmelse af energiindtag fra mad og dets forbrug af kroppen i løbet af dagen. Energimængden af ​​hvert måltid skal estimeres korrekt i kalorier og registreres på papir eller i elektronisk form, og kun på denne måde vil vægttabsprocessen være virkelig effektiv..

Sådan fungerer kaloridiet

Konceptet med en kalorietællet diæt er i princippet meget enkel og er afhængig af dannelsen i kroppen af ​​en negativ balance mellem den tilførte energi fra mad og dens udgifter til det daglige liv. Det vides, at den menneskelige krop modtager størstedelen af ​​sin energi fra mad og drikke og bruger den på interne og eksterne behov, startende med åndedrætsprocessen og slutter med fysisk arbejde. Hver menneskelig organisme svarer til sin individuelle referencehastighed (grænse) for ankomst / forbrug af kalorier, som opretholder sin vitale aktivitet på samme niveau, og figuren i en bestemt form.

Denne sats afhænger af mange faktorer, såsom: alder, køn, sundhedsstatus, højde, aktivitetstype og andre mindre punkter. Hvis en persons daglige livscyklus er inden for denne grænse, gennemgår kroppen ikke nogen ændringer. I tilfælde af en stigning i fødeindtagelse og / eller svækkelse af fysisk aktivitet begynder vægten at vokse og med et fald i ernæringsdiet og / eller en stigning i aktivitet tværtimod fald. Det er på princippet om at begrænse tilførslen af ​​madkalorier til kroppen og ideelt set sammen med stigende fysiske belastninger, at der oprettes enhver diæt med lavt kalorieindhold, som skal følges nøje og detaljeret..

Kalorieberegning

Før du begynder diæten, skal du beregne dit eget daglige ernærings- og kalorieforbrug korrekt, dvs. den hastighed, der opretholder den eksisterende vægt på et stabilt niveau. Til dette bruges specielle formler separat til mænd og kvinder, udviklet på forskellige tidspunkter af forskellige ernæringseksperter. Lad os bruge følgende Muffin-Geor ligning, som blev anerkendt som en af ​​de mest korrekte.

Beregn dit eget daglige kalorieindtag / forbrugsgrænse ved at indtaste personlige parametre i formlen. For eksempel for en 27-årig pige med en højde på 173 centimeter, en kropsvægt på 74 kg og i mangel af fysisk aktivitet vil en lignende beregning se sådan ud: (74 × 10 + 173 × 6,25 + 27 × 5-161) × 1,2 = 2154.3.

Derfor, for at opretholde sin egen vægt, skal denne pige spise i gennemsnit 2154 kcal om dagen og samtidig føre en passiv livsstil. Hvis hun ønsker at tabe sig, bliver hun nødt til at reducere det daglige indtag af madenergi med et bestemt antal kalorier, og jo mere dette tal er, jo hurtigere går vægten væk. Derudover kan det øge fysisk aktivitet, som ved at forbrænde energi også stimulerer processen med at tabe sig..

En identisk procedure skal udføres af enhver person, der ønsker at reducere sin kropsvægt ved at tælle kalorier, men for at denne proces skal kunne foregå komfortabelt og smertefrit, skal visse regler følges.

Regler for kalorieindhold

Kompetent udarbejdelse af en diæt med reduceret kalorieindhold, som hjælper med gradvist at slippe af med overvægt og samtidig opretholde dit helbred på det rette niveau, bør udføres under hensyntagen til sådanne principper.

  • Den tilladte grænse for selvreduktion i det daglige kalorieindhold i den nærende diæt bør være lig med minus 20% af den tidligere korrekt beregnede hastighed for indtag / forbrug af madenergi. For eksempel med den ovennævnte grænse på 2154 kcal om dagen kan kalorieindholdet i din egen menu reduceres så meget som muligt til 1732 kcal. Det er kun muligt at opretholde diæt med lavere kalorieindhold uden at berøre dit helbred under tilsyn af en ernæringsekspert.
  • Spis et fuldt måltid ved at øve dig i en split-mode med tre hovedmåltider og to til tre snacks. Som en procentdel skal hele mængden af ​​mad opdeles på omtrent samme måde: morgenmåltider - 35%; frokostmåltider - 40%; aftenmåltider - 25%. Det sidste måltid skal finde sted 3-4 timer før sengetid..
  • Brug kun de drikkevarer og retter i det kalorieindhold, som du er 100% sikker på, som kun bruges til gennemprøvede madenergitabeller og den korrekte kalorieberegner. Beregning af kalorieindtaget på denne diæt er grundlaget for effektiviteten af ​​vægttabsprocessen.
  • Sørg for ikke kun at holde kalorietællinger, men også optegnelser over al mad, der indtages dagligt, og som du skal skaffe dig en notesbog til papir eller dens elektroniske analog til.
  • Hold dig til et rigeligt dagligt drikke regime, kun drikke filtreret vand (for det meste) og andre ikke-alkoholiske drikkevarer af naturlig oprindelse. Den daglige norm for den tilladte væske skal svare til 30 ml pr. 1 kg legemsvægt. Sørg for at drikke umiddelbart efter at du er vågnet op og 30 minutter før dit næste måltid.
  • Prøv at reducere forbruget af fødevarer, der er rige på hurtige kulhydrater og først og fremmest sukkerholdige produkter, betydeligt. I tilfælde af presserende behov forbruges alle sådanne energiprodukter bedst om morgenen før kl. 12.00.
  • Sæt en daglig diætgrænse for nogle af de største makronæringsstoffer ved at indtage 30% komplekse kulhydrater og fedt og 40% protein hver. Overvejelsen af ​​proteinfødevarer i din kost giver dig mulighed for at miste masse ved at brænde fedtforretninger, ikke muskelvæv.
  • Når du forbereder alle retter, skal du først og fremmest bruge madlavning, bagning og dampbearbejdning af mad og kun øve stege i olie som en sidste udvej (denne madlavningsmetode øger skålens kalorieindhold). Begræns også mængden af ​​salt i mad..
  • Juster din egen hvile, så du har mindst 7 timers søvn om dagen.
  • Overvej at supplere din diæt med mineral- og vitamintilskud for langvarigt vægttab..
  • Bliv aktiv med hensyn til fysisk aktivitet og vælg passende øvelser til dig selv, som på den ene side vil øge effektiviteten af ​​vægttab og på den anden side hjælper kroppen med at undgå sænkning og strækmærker..
  • Inden hoveddelen af ​​en diæt med lavt kalorieindhold, skal du forberede din krop på en fremtidig nedskæringsdiæt og dermed gøre en slags indgang i kosten. I mindst 3-4 dage skal du prøve at spise mindre, drikke mere og tilberede mad korrekt.

Kalorier diæt sorter

Da metoden til at tabe sig baseret på princippet om at reducere kalorieindholdet i din egen nærende diæt er yderst populær, tilbyder moderne diætetik en række muligheder for et allerede udarbejdet kaloriregime..

Alle sorter af sådan mad er bygget efter det samme princip og de regler, der er beskrevet ovenfor, og adskiller sig stort set kun fra hinanden i antallet af kalorier i den daglige menu og som følge heraf i varigheden af ​​overholdelsen. På dette tidspunkt kan du på Internettet nemt finde ethvert diæt med lavt kalorieindhold, startende fra 200 kcal pr. Dag og så videre stigende hver 100 kcal (300 kcal, 400 kcal, 500 kcal osv.), Men flere af dem præsenteret nedenfor.

Ekstrem diæt

I gennemsnit beregnes en sådan diæt til 500 kalorier om dagen og er beregnet til hurtigt vægttab i området 3-5 kg ​​om ugen. Denne varighed betragtes som den maksimalt tilladte for denne variant af en diæt med lavt kalorieindhold og kun for absolut raske mennesker, hvis vægt overskrides ubetydeligt. Ellers vil et sådant sultent regime sandsynligvis medføre alvorlig sundhedsforringelse. Professionelle ernæringseksperter anbefaler ikke at overholde det i princippet og betragter kun 500 kcal måltider som en fastedag.

Begrænset diæt

Denne mad med lavt kalorieindhold er en diætmenu på 1000 kalorier om dagen, som som i det foregående tilfælde ikke kan praktiseres i mere end en uge. Sundhedsrisikoen ved et sådant regime er fortsat højt, da dets kalorieindhold er to gange lavere end det gennemsnitlige daglige indtag af madenergi, der kræves af en ung kvindelig krop. Med et fuldt forløb af denne diæt er lodlinjen normalt 2-3 kg, hvilket sammenlignet med den mulige skade på kroppen ikke er så meget.

Moderat begrænset diæt

På trods af sin potentielle sundhedsskade er denne diæt på 1200 kalorier om dagen den mest populære blandt det retfærdige køn, da det daglige kalorieindhold i et så nærende regime grænser op til WHO's anbefalinger om relativt sikker ernæring for kvinder. Modstå et sådant regime bør være omhyggeligt og bedst af alt ikke længere end 14 dage (med perfekt tolerance kan det udvides til en måned). I en uge efter at have observeret menuen med 1200 kcal falder vægten af ​​en tabende vægt i gennemsnit med 1,5-2 kg.

Grundlæggende diæt

Den grundlæggende kaloriefattige diæt på 1.500 kalorier betragtes af ernæringseksperter som den mest afbalancerede, ikke sultne og harmløse. Overholdelse af det kan allerede kombineres frit med fysisk aktivitet, hvilket kun forbedrer effektiviteten af ​​vægttab. Teoretisk er det tilladt at opretholde en sådan diæt i en ubegrænset periode, men kun i fravær af kontraindikationer og eventuelle bivirkninger, der opstår under dietten. Dybest set praktiseres en diæt på 1500 kcal i gennemsnit i en måned, hvor den menneskelige krop mister 2-3 kg.

Naturligvis er alle varianter af mad med lavt kalorieindhold, der er præsenteret ovenfor, forholdsvis gennemsnitlige og er kun egnede, hvis grænsen for deres daglige kalorieindhold er tæt på den individuelt beregnede hastighed for indtag / forbrug af madenergi. Derudover skal det huskes, at en betydelig begrænsning af den tidligere sædvanlige diæt, især i lang tid, kan føre til alvorlige helbredsproblemer. Den optimale løsning til vægttab med lavt kalorieindhold er en personlig menu, der maksimalt giver 20% dagligt kalorieunderskud.

Meget vigtigt! Ifølge WHO's anbefalinger er det potentielt farligt for menneskers sundhed at reducere kalorieindholdet i den daglige ernæringsdiæt under 1200 kcal for kvinder og 1400 kcal for mænd..

Tilladte produkter

I princippet kan du lave din egen daglige menu på denne diæt fra alle fødevarer og yndlingsretter, der kun fokuserer på indikatorerne for deres energiværdi, som skal passe fuldt ud i det forudberegnede kalorieindhold i kosten.

For en sådan beregning vil der naturligvis være behov for korrekte oplysninger om tilstedeværelsen af ​​kalorier i hvert anvendt fødevareprodukt, som først og fremmest skal søges på fabriksemballagen på den købte mad. En god hjælp i denne sag vil også være nedenstående tabel over madkalorier og en nøjagtig online madkalorieberegner, for eksempel denne - http://www.calorizator.ru/analyzer/products.

Tabel over godkendte produkter

Grøntsager og greener

Proteiner, gFedt, gKulhydrater, gKalorier, kcal
kål1.80,14.727
stegt hvidkål1.82.84.249
tørret hvidkål15,01.448,0278
broccoli3.00,45.228
kogt broccoli3.00,44.027
frossen broccoli2.70,44.724
rosenkål4.80,08.043
frosne rosenkål4.50,58.436
surkål1.80,14.4nitten
kålrabi kål2.80,010.742
dåskål1.30,13.623
rødkål0,80,07.624
kål1,20,22.0seksten
kogt blomkål1.80,34.029
stegt blomkål3.010,05.7120
blomkål på dåse2.50,34.228
kartofler2.00,418.180
kogte kartofler2.00,416.782
stegt kartoffel2.89.523.4192
unge kartofler2.40,412.461
søde kartofler (yam)2.00,014.661
tørrede kartofler6.60,371,6298
lilla kartofler2.00,416.072
kartoffelmos2.54.214.7106
koriander2.10,51.923
majs3.52.815.6101
kogt majs4.12,322.5123
majs mini3.11.621.8114
dåse majs3.91.322.7119
grønt løg1.30,04.6nitten
rødløg1.40,09.142
syltede løg0,90,12.8nitten
porre2.00,08.233
løg1.40,010.441
skalotteløg2.50,116.872
oliven2.210.55.1166
gulerod1.30,16.932
kogte gulerødder0,80,35.025
gule gulerødder1.30,17.233
syltede gulerødder1.30,14.526
dåse gulerødder0,60,13.623
sauterede gulerødder0,910.28.5127
tørrede gulerødder7.80,649.2221
agurker0,80,12.8femten
kinesiske agurker0,80,12.5fjorten
agurker på dåse2.80,01.3seksten
syltede agurker2.80,01.3seksten
drivhus agurker0,70,01.8ti
syltede agurker0,80,11.7elleve
oliven0,810.76,3115
pastinak1.40,59.247
squash0,60,14,3nitten
dåse squash3.90,02.018
salat peber1.30,05.327
sød peber gul1.30,05.327
sød grøn peber1.30,07.226
sød rød peber1.30,05.327
syltet sød peber1.30,14.925
persille3.70,47.647
persille (rod)1.50,610.149
rabarber0,70,12.513
radise1,20,13.4nitten
hvid radise1.40,04.121
radise grøn2.00,26.532
rød radise1,20,13.420
sort radise1.90,26,735
majroe1.50,16.2tredive
arugula2.60,72.125
salat1,20,31.312
iceberg salat0,90,11.8fjorten
Frisesalat1.50,02.2fjorten
roer1.50,18.840
kogte rødbeder1.80,010.849
gul sukkerroer1.50,19.150
stuvet sukkerroer2.75.512.2106
selleri (rod)1.30,36.532
soja34.917.317.3381
sojabønner (spirer)13.16,79.6141
asparges1.90,13.120
syltede asparges1.80,21.5femten
tomat0,60,24.220
soltørrede tomater14.13.043,5258
dåse tomater1.10,13.520
syltede tomater1.70,21.8femten
syltede tomater1.10,11.613
cherrytomater0,80,12.8femten
tomater i deres egen juice1,20,53.624
Jerusalem artiskok2.10,112.861
græskar1.30,37,728
hvide bønner7,00,516.9102
kogte bønner7.80,521.5123
røde bønner8.40,313,793
aspargesbønner2.80,48.447
grønne bønner2.00,23.624
dåse grønne bønner1,20,12.4seksten
tørre bønner21.11,241.4265
sorte bønner8.90,523,7132
fennikel1,20,27.331
peberrod3.20,410.556
courgette1.50,23.0seksten
kogt courgette0,80,12.513
vild hvidløg2.40,16.535
hvidløg6.50,529.9143
linser24,01.542,7284
kogte linser7.80,020.1111
spinat2.90,32.022
sorrel1.50,32.9nitten
endive1.30,20,317

Frugt

abrikoser0,90,110.841
avocado2.020,07.4208
kirsebærblomme0,20,06.927
ananas0,40,210.649
dåse ananas0,10,114.057
appelsiner0,90,28.136
vandmelon0,60,15.825
bananer1.50,221.895
kirsebær0,80,511.352
Granat0,90,013.952
grapefrugt0,70,26.529
pærer0,40,310.942
guava2.61.08.968
melon0,60,37.433
figner0,70,213,749
carambola1.00,07,031
kiwi1.00,610.348
kornel1.00,010.544
klementin0,90,210.347
Citron0,90,13.0seksten
citroner0,90,13.0seksten
mango0,50,311.567
mandariner0,80,27.533
passionsfrugt2.40,413.468
nektarin0,90,211.848
papaya0,60,19.248
ferskner0,90,111.346
dåse ferskner0,50,113,797
pomelo0,60,26,732
blommer0,80,39.642
feijoa1.01.011,049
persimmon0,50,315.366
kirsebær1.10,411.550
morbær0,70,013.652
æbler0,40,49.847

Bær

berberis0,00,07.929
tyttebær0,70,59.643
ældre0,70,511.473
druer0,60,216.865
blåbær1.00,08.235
brombær2.00,06.431
kaprifolium0,00,07.8tredive
jordbær0,80,47.541
viburnum0,00,07,026
Jordbær0,80,47.541
tranebær0,50,06.826
stikkelsbær0,70,212.043
citrongræs1.00,01.9elleve
hindbær0,80,58.346
enebær0,00,031.0116
tyttebær0,80,09.828
havtorn1,25.45.782
Rowan1.50,110.950
hvidbær0,50,28.042
Røde ribs0,60,27,743
solbær1.00,47.344
blåbær1.10,47.644
hyben1.60,014.051

Svampe

friske porcini svampe3.71.71.134
tørrede porcini svampe23.46.431.0282
stegte porcini svampe4.611.510.7162
friske champignoner4,31.01.027
syltede champignoner1.60,20,912
kantareller friske1.61.12.220
kantareller, tørret22.37.624.2261
friske østerssvampe2.50,56.234
marinerede østerssvampe1.01.50,023
frisk smør2.40,71.7ni
syltet smør3.00,51.418
honningsvampe friske2.21,22.817
syltede svampe1.81.00,418
frisk boletus2,30,93.731
tørret boletus35.45.433.2315
russula frisk1.70,31.417
frisk boletus3.30,53.722
tørret boletus35.45.439,7239
friske svampe1.90,82.717
polsk svamp1.70,71.5nitten

Nødder og tørrede frugter

jordnød26.345.29.9551
tørrede jordnødder29.250.210.8611
tørrede bananer3.91.880,5390
tørret berberis0,00,038,0152
tørrede kirsebær1.50,073,0290
tørrede kirsebær1.50,073,0290
valnødder15.265.27,0654
tørrede pærer2,30,662.6249
tørret melon0,70,182.2341
rosiner2.90,666,0264
rosiner rosiner2,30,071.2279
tørrede figner3.10,857,9257
ristede kastanjer3.22.233.8182
friske kastanjer3.43.030.6166
pinjekerner11.661,019.3673
cashew nødder25.754.113.2643
ristede cashewnødder17.542.230.5572
tørrede tranebær0,11.476,5308
kokosnød3.433.56.2354
sesam19.448,712.2565
tørrede abrikoser5.20,351,0215
valmue17.547,52.0505
mandel18.657,716.2645
hasselnødder13.162.69.3653
voldtage30.843,67.2544
solsikkefrø20.752.93.4578
græskarfrø24.545.84.7556
tørrede abrikoser5.00,450,6213
datoer2.50,569.2274
pistacienødder20,050,07,0556
hasselnød16.166,99.9704
tørrede blåbær0,90,772.3309
svesker2,30,757,5231
tørret hyben3.40,021.5110
tørrede æbler2.20,159,0231
tørrede goji bær11.12.653.4309

Korn og korn

boghvede4.52,325,0132
boghvede grød tyktflydende på vand3.20,817.190
umalet boghvede grød3.03.414.6101
boghvede grød med mælk4.22,321.6118
boghvede flager9,02.467,0330
semulje3.03.215.398
semulje på vandet2.50,216.880
semulje10.31.073.3328
havregryn3.24.114.2102
havregryn på vandet3.01.715,088
havregryn med mælk3.24.114.2102
havregryn12.36.159,5342
havreklid8.04.010,0110
korn11.97.269.3366
majsgryn8.31,275,0337
cornflakes6.92.583.6363
bulgur12.31.357,6342
couscous kogt3.80,221.8112
perlebyg3.10,422.2109
perle byggrød på vandet3.10,422.2109
perlebyg9.31.173,7320
spiret hvede7.51.341.4198
Hvede gryn11.51.362.0316
hvedeklid15.13.853,6296
hirse grød4.71.126.1135
viskøs hirse grød på vand3.00,717.090
ris hvid6,70,778,9344
kogt hvid ris2.20,524.9116
brune ris7.41.872,9337
kogt vild ris4.00,321.1100
vild sort ris4.10,421.0101
langkornet ris7.10,778,0365
gylden ris8.10,478,0349
poleret ris7,01.071.4330
brune ris6,34.465.1331
kogt brun ris2.60,922.8110
upoleret rød ris10.52.570,5362
poleret rundkornet ris0,10,479,0350
upoleret kogt ris2.70,736,0125
risgrød2.53.116.097
risgrød på vandet1.50,117.478
risgrød med mælk2.53.116.097
risklid13.420.928.9316
ris flager7,02.077,0360
byggrød11.52.065.8310
bygkorn10,01.371,7324
bygflager9.83.679.4355
byggrød3.62.019.8111
byggrød på vandet2,30,315.776
byggrød med mælk3.62.019.8111
bygkorn10.41.366.3324
rugklid11.23.232,0221
rugflager6.43.282.6343

Mel og pasta

hvedemel af 1. klasse10.61.367,6331
hvedemel af 2. klasse11.71.863,7324
hvedemel af højeste kvalitet10.31.168,9334
fuldkornsmel11.52.255.8298
jordnøddemel25,047,014.5590
pandekagemel10.11.869,7336
ærmel21.02.049,0298
boghvede mel i kosten13.61,273,7367
hvedekimemel33.97,732,8335
havreklidmel18,07.145.3320
kornmel i kosten7.21.570.2330
sesammel45,012.032,0462
hørfrømel36,010,09,0270
diæt havregryn13.06.864.9369
fuldkorns rugmel9.42,355.9280
skrællet rugmel9,01.073,0325
rismel i kosten7.40,682,0371
linsemel28.01.056,0321
bygmel10,01.656.1284
pasta10.41.169,7337
premium pasta10.41.169,7337
kogt makaroni3.50,423.2112
mælkepasta11.52.967.1345
første klasse pasta10.71.368.4335
ægpasta11.32.168,0345
boghvede nudler14.70,970,5348
hjemmelavede nudler12.03.760.1322
risnudler7,00,079,0344
ravioli15.58.029.7245
rispapir5.80,077,0333
spaghetti10.41.171,5344
spaghetti shirataki0,00,00,6ni
tagliatelle21.72.263.3374
farfalle10.41.171,5344
fettuccine14.14.467,6384
funchose0,70,584,0320
agnolotti10,01.171,5344
dumplings5.04.825.8160
sæt ind10,01.171,5344
pandekager6.112.326,0233
pandekager med svampe6,79.921.0218
pandekager med rød kaviar12.715.233,7324
pandekager med smør8.015.240,6332
pandekager med honning7.213.550.4350
pandekager med ost11.418.334.3348
pandekager med kondenseret mælk8.112.441,7324
pandekager med creme fraiche7.116.334.3311
dumplings med kirsebær7.60,018.7105
dumplings med kartofler4.43.718.5125
dumplings med cottage cheese12.04.217.0154
dumplings med kartofler og svampe6.03.632,0184
pandekager6,37.351.4294
dumplings11.912.429.0275

Bageriprodukter

baguette7.52.951.4262
Rat16.01.070,0336
brød7.52.950,9264
skiver brød7.52.950,9264
bagels16.01.070,0336
bolle med højt kalorieindhold7.39.662.4363
klidbolle7.81.843.9220
bolle kapital8.42.252.8270
sandwichboller med sesamfrø9.64.259,5320
hamburger boller7,04.052,0272
hotdogsboller8.77.560.6339
boller7.99.455.5339
ostekage med ostemassepåfyldning10,012.146.1331
kalach7.90,851,6249
kringle8.23.169.3338
croutoner10.19,771,7426
Armensk lavash7.91.047,6236
Kaukasisk lavash8.10,757.1274
rugkage8.018.344.2376
matzo10.51.369,9312
Ukrainsk sødt kød7.90,950.2246
donuts5.83.941,9215
donuts med hvidløg8.63.358,8299
pita7.40,849.9242
fletning med sesamfrø7.92.751,5267
fletning med valmuefrø7.92.751,5267
bolle7.68.856.4334
bolle Moskva7.68.757.2330
donut5.613.038.8296
bagel7.910.857.2357
hvide brødkiks11.21.472.2331
rugkiks16.01.070,0336
tørring af valmuefrø11.34.470,5372
tacos7.120.858.1467
majs tortilla5.72.844,6218
hvedetortilla8.48.354.6327
ostetortilla6,77,045,0270
Borodinsky brød6.91.340.9208
boyar brød6.91.348.3232
hævet brød9,02.236,0217
korn hercules brød10.15.449,0289
mælk hercules brød10.42.751,6277
sennepsbrød7.14.848.3269
boghvede brød7.12.545.8228
Darnitsky brød6.61.141,0206
ædle brød9.29.528.8238
rustikt brød6.81,241.2203
bondebrød6.20,940.2193
majsbrød6,77.143,5266
havrebrød7.13.240,8226
hvedebrød8.11.048,8242
rug-hvede brød8.13.442.2222
rugbrød6.61,234.2165
klidbrød7.51.345.2227
brød med frø10.510.143.3302
sojabrød52,01,217.4282
maltbrød7.50,750,6236
hovedbrød7,01,245.8210
bordbrød6.91,243.2214
Ukrainsk brød6.61,239.6198
hvidløgsbrød20.32.155.5323
ciabatta brød7,73.847.8262
rugbrød11,02.758,0310
fuldkornsbrød10.12,357.1295

Konfekture

abrikos syltetøj0,00,062.0236
kvæde syltetøj0,40,270,6273
orange syltetøj2.60,570,0245
tyttebærsyltetøj0,20,164.6244
kirsebær syltetøj0,00,064,0256
pære syltetøj0,30,270,8273
melon marmelade0,30,144,7197
jordbærsyltetøj0,30,158,0219
figen syltetøj0,00,062.0236
jordbærsyltetøj0,30,174,0285
citronsyltetøj0,00,060,0240
hindbærsyltetøj0,60,270.4273
mandarin marmelade0,70,275.9294
havtorn syltetøj0,73.734.4165
mælkebøtte marmelade0,60,148,0191
fersken syltetøj0,50,066,8258
blomme syltetøj0,40,374.2288
blåbærsyltetøj0,40,256.1214
solbærsyltetøj0,60,172,9284
chokeberry marmelade0,40,074.8387
æble marmelade0,40,368.2265
vafler med fedtpåfyldning3.430.264,7539
vafler med frugtpåfyldning3.22.880,9350
ganache4.934.552.5542
ganache hvid3.937.248,9547
ganache chokolade4.934.552.5542
hæmatogen6.03.075,7354
orange syltetøj0,80,463,0268
banan syltetøj0,10,059.2215
tyttebærsyltetøj0,80,759,0250
kirsebær syltetøj0,00,056.5226
jordbærsyltetøj0,00,065,0272
hindbærsyltetøj0,70,423.9106
marmelade mandarin0,30,070,8276
fersken syltetøj0,50,066,8258
blomme syltetøj0,40,373.2288
blåbærsyltetøj0,40,253.1214
æble marmelade0,00,024,0245
gelé orange2.80,020.388
kirsebærgelé2.80,014.056
geléjordbær2.50,015.669
citron gelé2.80,020.388
mælkegelé2.71,22.432
æble gelé2.50,015.669
skumfidus0,80,078,5304
slik karamel0,00,196.2362
frugtkaramel0,10,192.2357
chokolade-nødder karamel1.89.286,8420
rosin cupcake6.417.653,6384
slik raffaello9.347.838.8623
slik rondo0,60,098.4405
ristede slik5.326.965.6523
slik mariehøne fløde2.74.482.4351
fløde slik7.531.855.8523
lakrids slik3.710,069,0385
mælke slik2.74,382.3364
fondant slik2.24.683.6369
frugt slik1.68.675,8369
chokolade slik4.039.554.2569
confiture0,90,240.3183
wienerbrødcreme0,226,016.5300
majspinde8.31,275,0325
majspinde søde4.713.082.9467
lukma2.02.175,6380
frugtgelé0,40,076,6293
frugt- og bærmarmelade i chokolade1.59.264.2349
marmelade kiler0,00,086,6318
marsipan6.821.265.3479
nougat med mandler og tranebær6.022.060,0465
nougat med nødder og kandiserede frugter6.516.065,0430
nutella pasta6.831.056,0530
sæt ind0,50,080,8310
rustikke kager8.126.857,8444
kiks cracker11.313.467.1352
Maria cookies8.78.870.9400
mandelkager7,022.764,7486
havregrynkager6.514.471,8437
kiks med bagt mælk7.226.563,0519
smørkager10.45.276,8458
cookie børstetræ8.83.742,5283
luftkage3.116.368,5419
yoghurtkage7,024.626.1352
kage carmen2.919.452.8390
kage kartoffel3.720,047,6355
kagerør med fløde1.725.250,9454
eclair kage med fløde3.230.836.2439
shortbread med marmelade5.921.156.3437
abrikos syltetøj0,30,064,0242
pære syltetøj0,10,156.8215
blomme syltetøj0,60,573.6285
æble marmelade0,40,040,0190
Tula honningkager5.86.571,6364
honningkager5.96.570,5353
Turkish Delight0,80,779.4316
ostepust12.316.543,7376
sødt halm9.16.169.3372
saltet halm9.44.567,0347
juicer10.18.840,5274
kiks til te10,02,373,8397
kiks med rosiner8.44.978,5395
kiks med sukker9.54.272.1368
cremede kiks9,79.172,9414
dej til dumplings7.91.450,6234
mager gærdej5.86.449.3274
shortbread dej6.521.649.9403
usyret dej9,03.040,6225
honningkageredej4.82.877,7336
hakket dej6.017.240.2304
frugt i chokolade0,815.611,0179
halva11.629.754,0523
solsikkehalva11.629.754,0523
churchkhela5.015,063,0410

Flødeis

mælkeis3.23.521.3126
mælkejordbæris3.82.822.2123
is mælk creme brulee3.53.523.1134
nød is5.46.520.1157
mælkechokoladeis4.23.523,0138
is sundae3.215,020.8227
is sundae creme brulee3.015,023,0235
is møtrik is5.218.019.9259
is sundae chokolade3.615,022.3236
is cremet3.310,019.8179
is jordbær3.88.020.9165
is cremet creme brulee3.510,021.6186
is nøddeagtig5.513.018.6210
cremet chokoladeis3.510,021.5188
is popsicle3.520,019.6270

Kager

diverse kage4.714.936.1294
banketkage3.919.545.3367
kage monogram master5.012.038.1274
kage verona5.019.839.3350
Vivaldi kage4,312.852.6340
kirsebærhavekage3.015.636.2298
kage pindsvin4.125,050,9445
zigzag kage6.216.837.2311
vinter kirsebærkage3.16.155.5282
kage gylden nøgle5.415,049.2357
isabella kage4.618.626.5291
kage fristelse7.621.459.9442
yoghurtkage med tranebær2.510.135.4240
kage karrusel12.924.935.2416
konge møtrik kage7,727.529.5396
creme brulee kage5.413.436,5285
Leningrad kage4,323.657,9454
valmuefrø kage11.437.440.2543
hindbærkage6.124.237.8411
kagemaske4.716.349,7357
kage skat fortælling6.424.854.7467
honningkage6.029.048.9478
Napoleon kage6.442.238,7558
kage stilleben4.214.748.4341
Othello kage5.915.455.9379
pancho kage5.613.133.5270
kagepyramide4.514.034.5284
kagelog2.617.850,6354
kage flyvning5.724.855.4456
kage fugl3.017.862.6412
kage glæde3.716.148,5344
Eden kage3.38.743.4264
kagerose4.018.159,7404
kage med svesker4.522.731.0346
kage med svesker og tørrede abrikoser4.522.742,5392
cremet nødtekage2.913.535.3275
creme fraiche med ananas4.817.540,6339
creme fraiche med honning3.319.525.8292
creme fraiche med ferskner4.817.540,6339
creme fraiche med svesker4.817.540,6339
kage fristelse4.09,041.2234
tartuffe kage3.323.858.3461
cremet ostemark3.38.037.6236
kage triumf3.915.335.6292
trøffelkage4,322.631.1345
trøffelkage med kaffe3.727.346.1445
trøffelkage med valmuefrø3.727.346.1445
trøffelkage med nødder3.727.346.1445
trøffelkage med chokolade3.727.346.1445
kage sort prins5.919.339.4348
Lean orange kage5.58.012.8145
mager kage med citron og hindbær5.58.012.8145
mager kage med nødder6.29.113.0159
mager bærkage5.58.012.8145

Chokolade

chokolade dusør3.924.657,9471
chokolade kinder8.734,753,5561
kitkat chokolade6,328.261.1524
chokolade mars4.418.268,0453
milka mælkechokolade5.731.057,6534
mælkeveje chokolade3.616.871,7452
chokolade nødder jordnødder10.628.549,8498
chokolade picnic7.428.856.6504
chokolade snickers9.327.954.6507
twix chokolade5.025,063,0496
Babaevsky bitter chokolade8.036,046.8540
Babaevsky original chokolade6.936,052.1552
chokolade hvid4.230.462.2541
hvid chokolade med kokosnød7.335,054.6562
bitter chokolade6.235.448.2539
mælkechokolade6.935,754.4550
chokolade med nødder6.640.949.9580

Råvarer og krydderier

madagar4.00,076,0301
adjika1.03.75.859
anis17.615.935.4337
stjerneanis18,016.050,0337
basilikum2.50,64,327
bouillonterning2.02.04.040
vanillin0,10,112.7288
vanilje1,20,112.5287
nellike6.020.127,0323
sennep5.76.422.0162
gær12.72.70,075
ginseng0,00,010,041
tørt surdej11,02.067,0330
tørrede greener3.00,024.5210
zira12.05.032,0112
ingefær1.80,815,880
kamfer0,00,00,0-
kardemomme10.86,768,5311
karry12.713.825,0352
ketchup1.81.022.293
kokosflager13.065,014.0592
koriander1.50,05.025
kanel3.93.279,8261
kartoffelstivelse0,10,079,6300
majsstivelse1.00,685.2329
xylitol0,00,097,9367
gurkemeje12.713.858.2325
Laurbærblad7.68.448,7313
citronsyre0,00,00,0-
diætmajones1.420,04.4204
hjemmelavet majones (færdiglavet)5.358,74.5568
bordmælksmajones2.467,03.9627
merian12.77,060.6271
akacie honning0,80,071,0288
lyng skat0,80,081,5329
boghvede skat0,50,076,8309
kalk skat0,60,079,7323
skat kan0,30,082.4331
solsikkehonning1.00,079,0320
rapsfrø honning0,80,081,5329
blomsterhonning0,30,080.1322
muskatnød20,050,07,0556
tørret oregano11,010.321.6306
tørret paprika14.112.854,0282
sirup0,00,378.3296
hvid peber10.42.142.4296
allehånde6.18.750,5263
grønne ærter2.00,27.940
malet rød peber0,70,34.621
pepperoni1.40,65.9tredive
sorte peberkorn14.73.041,6252
malet sort peber10.43.338,7251
chili2.00,29.540
tørret persille22.44.421.2276
bagepulver0,10,019.679
rosmarin3.35.920.7131
sukker0,00,099,7398
vaniljesukker0,00,098,5394
ahorn sukker0,10,290,9354
rør sukker0,00,099.4398
melis0,00,099,7398
rafineret sukker0,00,099,9400
flormelis0,00,099,8374
kirsebærsirup0,30,164,0256
ahornsirup0,00,167.4260
jordbærsirup0,20,039.5154
bagepulver0,00,00,0-
soja asparges45,020,020,0440
rugmalt9.81,266.4316
salt0,00,00,0-
havsalt0,00,00,0-
aioli sauce2.086,50,8791
appelsinsauce0,64.63.155
grill sauce0,60,739.4166
svampesauce1,24.86.282
karrysauce1.423.114.9267
sød og sur sauce0,30,839,7167
tranebær sauce0,21.042.2180
løgsauce1.36.14.875
mælkesauce2.07.15.284
pesto5.045,06.0454
fiskesovs2.91.74.843
creme fraiche1.95.75.278
soya sovs3.50,011,058
tandsten sauce0,946,07,0464
teriyaki sauce5.90,015.589
tomatsovs1.77.84.580
krydret tomatsauce2.50,021.898
Østers sovs3.50,021.3121
chili sauce2.50,330.1120
brødkrummer9,71.977,6347
timian (timian)5.61.710.5101
tkemali5.040,010,0418
karve19.814.611.9333
tomatpuré5.61.516.792
italienske urter12.46.526,0259
tørret dild2.50,56,340
balsamico eddike0,50,017.088
hvidvineddike0,00,05.9fjorten
bordeddike 9%0,00,03.032
æblecidereddike 3%0,00,02,3elleve
æblecidereddike 5%0,00,00,718
æblecidereddike 6%0,00,07.2fjorten
humle-suneli5.040,010,0417
peberrod tørret3.20,410.556
revet peberrod3.20,410.556
Appelsinskal0,90,13.0seksten
grapefrugtskal0,70,26.529
kalkskal0,90,13.0seksten
citronskal0,90,13.0seksten
cikorie1.70,24.121
tørret hvidløg16.00,475,0345
salvie3.70,48.049
safran11.45.965.4310
dragon1.50,05.025

Mælkeprodukter

mælk 0,5%2.80,54.935
mælk 0,7%3.30,74.738
mælk 1%3.31.04.841
mælk 1,5%2.81.54.744
mælk 2,5%2.82.54.752
mælk 3,2%2.93.24.759
mælk 3,6%2.83.64.762
mælk 4,5%3.14.54.772
hoppemælk2.21.05.841
gedemælk3.63.34.868
kokosmælk1.814.92.7152
frisk komælk2.93.54.762
fåremælk6.57,74.8110
sojamælk3.31.85.754
skummetmælkspulver33.21.052.6339
sødmælkspulver26,025,037,5476
bagt mælk3.06.04.784
kefir 0%3.00,13.8tredive
kefir 1%2.81.04.040
kefir 1,5%3.31.53.641
kefir 2%3.42.04.751
kefir 2,5%2.82.53.950
kefir 3,2%2.83.24.156
fløde 9%2.89,04.0107
fløde 10% (lavt fedtindhold)3.010,04.0118
fløde 15% (fedtfattig)2,315,03.6161
fløde 20% (medium fedt)2.820,03.7205
creme 33% (klassisk)2.233,04.0322
creme fraiche 10% (fedtfattig)3.010,02.9115
creme fraiche 12%2.712.03.9133
creme fraiche 15% (fedtfattig)2.615,03.0158
creme fraiche 18%2.518,03.6184
creme fraiche 20% (medium fedt)2.820,03.2206
creme fraiche 25% (klassisk)2.625,02.5248
creme fraiche 30%2.430,03.1294
creme fraiche 40% (fedt)2.440,02.6381
gæret bagt mælk 1%3.01.04.240
gæret bagt mælk 2,5%2.92.54.254
gæret bagt mælk 3,2%2.93.24.157
gæret bagt mælk 4%2.84.04.267
gæret bagt mælk 6%5.06.04.184
ostemasse mælk 0,1%3.00,13.8tredive
ostemasse 1%3.01.04.140
ostemasse 2,5%2.92.54.153
ostemasse 3,2%2.83.24.158
koumiss3.00,16,341
acidophilus 0,1%3.00,13.931
acidophilus 1%3.01.04.040
acidophilus 3,2%2.83.23.857
acidophilus 3,2% sød2.83.28.677
naturlig yoghurt 2%4,32.06.260
naturlig yoghurt 3,2%5.03.23.566
frugt yoghurt 1,5%3.71.58.963
frugtyoghurt 3,2%5.03.28.585
varenet 2,5%2.82.54.050

Ost og ostemasse

Adyghe-ost18.514.00,0240
Altai ost26,026.53.5356
rav ost31.010,010,0220
Appenzeller ost24.731.72.0403
brie ost21.023,00,0291
fetaost (lavet af komælk)17.920.10,0260
fetaost (lavet af fåremælk)14.625.50,0298
gouda ost25,027,02.0356
Hollandsk ost26,026.80,0352
landost10.35.33.0103
hjemmelavet ost12.75.04.0113
dor blå ost21.030,00,0354
grøn ost26,026.53.5356
surmælk ost31.00,70,3133
gede ost21.321.70,7290
røget pølseost23,019.00,0271
røget ost27,725.37.3380
Kostroma-ost25.226.30,0345
Lettisk ost23.324.10,0316
maasdam ost23.526,00,0350
mascarpone ost4.841,54.8412
Moskva ost26,026.53.5356
mozzarella ost18,024,00,0240
marmorost24.825.20,0326
parmesan ost33,028.00,0392
forarbejdet ost16.811.223.8257
forarbejdet chokoladeost11.618.525.8311
Poshekhonsky ost26,026.50,0350
Baltisk ost24.625.20,0332
ricotta ost11,013.03.0174
Roquefort ost20,028.00,0337
Russisk ost24.129.50,3363
blå ost20,029.00,0340
sulguni ost20,024,00,0290
osteløbeost22.023.40,0305
gårdost18.514.11.5207
Ost feta17.024,00,0290
Philadelphia ost5.424,03.2253
cheddar ost23,032,00,0392
Chechil ost19.522.81.9313
Schweizisk ost24.931.80,0396
edamost24,026,00,0330
forarbejdet ravost7,027.34.0289
Yaroslavl ost26.226.60,0350
ostemasse hytteost18.63.618.2183
glaseret ost8.527.832,0407
cottage cheese 0% (fedtfri)16.50,01.371
hytteost 0,1%16.70,12.076
hytteost 0,6% (fedtfattig)18,00,61.888
hytteost 1%16.31.01.379
cottage cheese 1,8% (fedtfattig)18,01.83.3101
cottage cheese 11%16.011,01.0170
hytteost 18% (fedt)14.018,02.8232
cottage cheese 9% (fed)16.79,02.0159
albumin hytteost11,00,02.052
hjemmelavet cottage cheese (fra mælk 1%)17.66.411.3166
tofu ostemasse8.14.20,673
ostemasse7.123,027.5341

Kødprodukter

kogt svinekød22.631.60,0375
svinesteg11.449.30,0489
braiseret svinekød22.631.60,0375
svine mørbrad19.47.10,0142
magert svinekød19.47.10,0160
skinke18,021.30,0261
svinelever18.83.60,0108
svinetunge14.216.80,0208
svinekød nyrer13.03.10,080
svinehjerte15.13.20,089
hakket svinekød17.021.00,0263
fed2.489,00,0797
kogt oksekød25.816.80,0254
roastbeef32,728.10,0384
oksekødsstuvning16.818.30,0232
oksemørbrad20.22.80,0106
oksekødlever17.43.10,098
oksekød nyre12.51.80,066
oksekød hjerte15,03.00,087
oksekøds tunge13.612.10,0163
oksekøds hjerner9.59.50,0124
magert oksekød22.27.10,0158
hakket oksekød17.220,00,0254
kogt kalvekød30.70,90,0131
kalveben19.93.10,0108
kalvekød20.52.40,0105
kalvelever19.23.34.1124
kogt lam24.621.40,0291
stegt lam20,024,00,0320
lam gryderet20,020.90,0268
lammekød18,018,00,0232
lam nyrer13.62.50,077
lammelever18.72.90,0101
lam hjerte13.52.50,082
hakket fårekød17.023,00,0282
fårekød12.616.10,0195
stegt kanin25,06.0-155
kanin hakket19.57.40,7147
kaninlever19.010,00,0166
gedekød18,016.00,0216
bacon23,045,00,0500
skinke22.620.90,0279
brawn12.632,00,5336
prosciutto22.620.90,0279
jamon34.816.11.3241
kødpate16.423.30,4277
leverpostei11.628.92.5317
okseleverpostej18.111.17,0177
oksekødsstuvning14.117.40,0214
svinekød13.035,00,0367
hakket pølse12.332.42.9352

Pølser

kogt pølse13,722.80,0260
m / røget pølse28.227.50,0360
p / røget pølse16.244,60,0466
pølse med / tørret24.138.31.0455
røget pølse9.963.20,3608
leverpølse14.428.52.2326
pølse brawn11.328.40,3340
blodpølse9,019.514.5274
lammepølse16.019.30,0238
jagt pølser p / røget27.424.30,0326
oksekødspølser11.418.21.5215
svinekødspølser10.131.61.9332
kyllingepølser11,019.02.6226
mælkepølser12.325.30,0277
svinekødspølser11.830.80,0324
oksekødspølser10.420.10,8226
kyllingepølser10.822.44.2259
svinekød10,033,00,0337

Fugl

kogt kylling25.27.40,0170
stegt kylling26,012.00,0210
røget kylling27.58.20,0184
kyllingebryst23.21.70,0114
kyllingetromle19.38.70,0161
Kyllingelår17.315.30,0211
kyllingelever20.45.91.4140
kylling hjerte15,810.30,8159
kogt kyllingefilet30.43.50,0153
kyllingevinger19.212.20,0186
kyllingelår16.810.20,0158
hakket kylling17.48.10,0143
kalkunlever19.522.00,0276
kogt kalkunfilet25,01.0-130
stegt kalkun28.06.0-165
hakket kalkun20,08.00,0161
kogt and19.718.80,0248
røget and19.028.40,0337
stegt and22.619.50,0266
ænderlever15,838,00,0405
kogt gås19.341.2-447
stegt gås22.958,8-620
gåselever15.239,00,0412
vagtler18.217.30,4230
fasan18,020,00,5254
ryper18,020,00,5254
perlehøne20.62.50,0110
træryper18,020,00,0254
due kød18.523.80,0294
Foie gras11.443,84.7462
omelet9.615.41.9184
Omelet med ost16.329.72.6342
stegt æg11.915.30,7192
ægpulver46,037.34.5542
kyllingæg12.710.90,7157
kogte kyllingæg i en pose12.711.50,7157
hårdkogte kyllingæg12.911.60,8160
blødkogte kyllingæg12.811.60,8159
gåseæg13.913.31.4185
kalkunæg13.111.70,7165
vagtelæg11.913.10,6168
ænder13.314.50,1185

Fisk og skaldyr

ansjos atlantisk20.16.10,0135
rød multe (sultanka)19.43.80,0117
hvidøjede17.52.00,088
beluga frisk21.00,70,0147
gobies i tomatsauce17.52.00,088
køre forbi17.52.00,088
soltørret mort46.45.50,0235
røget mort31.16,30,0181
frisk vobla18,02.80,097
brune alger1.70,68.343
alge grøn1.50,05.025
algerød1.50,05.025
wakame tang3.00,68.645
alger dals1.50,05.025
limu tang1.70,24,325
alger spirulina4.22.59.979
lyserød laks20.56.50,0142
dorado18,03.00,096
ruff17.52.00,088
havkat16.05.00,0109
Rød kaviar32,015,00,0263
sort kaviar28.09,70,0203
torsk rogn24,00,20,0115
blæksprutte21.22.82.0122
skrubbe16.51.80,083
blæksprutte16.20,70,879
crucian karpe17.71.80,087
karpe16.05.30,0112
chum22.05.60,0138
multe21.00,40,0124
brisling17.17.60,0137
lugtede15.44.50,0102
krabbe blå18.11.10,087
Kamchatka krabbe18.30,60,084
krabbekød6.01.010,073
krabbe pinde6.01.010,073
rudd18.33.00,0100
reje22.01.00,097
tigerrejer19.20,60,089
hummer (nakkekød)17.52.00,088
langoustine20.61.52.4112
brasen17.14.10,0105
tench7,01.80,040
hummer18.80,90,590
laks19.86,30,0142
Fed fisk18.84.20,0112
muslinger9.11.50,050
lamprey17.52.00,088
pollock15.90,90,072
lodde13.411.50,0157
dåse skaldyr10,01.71.361
tang0,85.10,049
navaga16.11.00,073
rød laks20.38.40,0157
havabbor15.31.50,079
flod aborre18.50,90,082
frisk omul17.52.0-88
stør16.410.90,0163
blæksprutte18.20,00,073
blæksprutte mini14.91.02.282
frisk hellefisk18.93.00,0102
pelengas18,05.00,084
kuller17.20,20,071
frisk mort17.52.00,088
blåhvilling16.10,9-72
krebs20.31.31.097
rapana16.71.10,077
pollock19.40,90,092
saury frisk18.612.0-182
røget sild25.45.6-152
sardin20.69.6-169
sardine i olie24.113.9-221
sardine i tomatsauce17.09.91.4162
stjæle stør17.011.8-160
sild16.310.7-161
syltede sild16.512.63.4192
saltet sild19.815.40,0217
laks21.66.0-140
havabbor18,03.0-99
hældning24,01.60,0110
makrel18,013.20,0191
havkat16.88.5-143
hestemakrel19.05.0-119
sterlet17.06.1-122
zander19.20,7-84
surimi15.20,96.899
vædder17.52.00,088
rasp17.83.4-102
sølv karpe hvid frisk19.50,90,286
trepang7.30,60,034
torsk17.70,7-78
tunfisk23,01.0-101
tyll17.52.00,088
acne14.530.5-332
friske østers14.06.00,395
ørred19.22.1-97
fugu16.41.60,0108
harr17.52.00,088
kulmule16.62.20,086
sabrefisk17.52.00,088
brisling pate12.014.05.3195
brisling17.432.40,4363
gedde18.40,8-82
yukola25,05.00,0145
havets sprog10.35.2-88

Olier og fedtstoffer

vegetabilsk olie0,099,00,0899
uraffineret vegetabilsk olie0,099,00,0899
smør0,582,50,8748
usaltet bondesmør1.072,51.4662
bøndesaltet smør1.072,51.4662
margarine med lavt kalorieindhold0,560,00,7545
fløde margarine0,582,00,0745
bordmælk margarine0,382,01.0743
jordnøddesmør0,099,90,0899
kakaosmør0,099,90,0899
kokosolie0,099,90,0899
Majsolie0,099,90,0899
sesamolie0,099,90,0899
linolie0,099,80,0898
mandelolie0,090,70,0816
olivenolie0,099,80,0898
nøddesmør0,0100,00,0899
palmeolie0,099,90,0899
solsikkeolie0,099,90,0899
raps-sojaolie0,099,90,0899
rapsolie0,099,90,0899
sojabønne olie0,099,90,0899
ghee0,299,00,0892
chokoladesmør1.562.018.6642
animalsk fedt0,099,70,0897
fast konfekture fedt0,099,80,0898
madlavning fedt0,099,70,0897
fiskeolie0,0100,00,0902
renderet svinekødsfedt0,099,60,0896

Ikke-alkoholiske drikkevarer

brød kvass0,20,05.227
cola0,00,010.442
cola lys0,00,00,0-
kaffe med mælk og sukker0,71.011.258
kaffe med kondenseret mælk0,70,910.955
kaffe med kondenseret mælk og sukker0,60,613.662
limonade0,00,06.426
mirinda0,00,07.531
pepsi0,00,08.738
sprite0,10,07,029
fanta0,00,011.748
sort te med citron og sukker0,20,17.128
sort te med mælk og sukker0,70,88.243
energi drik0,00,011.345

Saft og kompotter

abrikoskompot0,50,021.085
abrikosjuice0,90,19,038
ananas kompot0,10,114.071
ananas nektar0,10,012.954
Ananassaft0,30,111.448
orange nektar0,30,010.143
Appelsinjuice0,90,28.136
vandmelonsaft0,60,15.938
bananjuice0,00,012.048
Birkesaft0,10,05.824
druekompot0,50,019.777
druesaften0,30,014.054
kirsebærkompot0,60,024.599
kirsebærnektar0,10,012.050
Kirsebærsaft0,70,010.247
granatæblejuice0,30,014.564
grapefrugt nektar0,20,010.444
Grapefrugtjuice0,90,26.5tredive
pære kompot0,20,018.270
pære nektar0,10,18.837
pæresaft0,40,311,046
tørret æblegelé0,10,016.366
æble gelé0,10,123,797
Jordbærjuice0,60,47,031
tranebærsaft0,40,311,046
tørret frugtkompott uden sukker0,80,014.260
citronsaft0,90,13.0seksten
mango juice0,00,013.554
mandarinkompot0,10,018.169
mandarinsaft0,80,38.136
gulerodssaft1.10,16.428
ferskenkompot0,50,019.978
fersken nektar0,20,09,038
ferskenjuice0,90,19.540
blomme kompot0,50,023.996
blomme nektar0,10,011,046
blommejuice0,80,09.639
tomat juice1.10,23.821
græskar juice0,00,09,038
kirsebærkompot0,50,019.978
æblekompot0,20,022.185
æble nektar0,10,010,041
æblejuice0,40,49.842
* data er angivet for 100 g produkt

Helt eller delvist begrænsede produkter

I det store og hele er der ingen kategoriske forbud mod forbrug af denne eller den anden mad, mens man opretholder en diæt i kalorier. For at øge effektiviteten af ​​dette diætregime og reducere sandsynligheden for at føle sig sulten, anbefaler ernæringseksperter at udelukke de mest kaloriefattige fødevarer (sukkerholdige fødevarer, fastfood, slik, snacks osv.) Fra deres egen diæt eller i det mindste markant begrænse deres forbrug. Lignende anbefalinger gælder for alkoholholdige drikkevarer, da alkoholholdige drikkevarer ikke kun ofte har deres eget betydelige kalorieindhold, men også bidrager til at sløve følelsen af ​​ansvar, hvilket kan forårsage en opdeling af kosten.

Tabel over forbudte produkter

Snacks

Proteiner, gFedt, gKulhydrater, gKalorier, kcal
kartoffel chips5.530,053,0520
nori chips24.923.847,6476
frugtchips3.20,078.1350
popcorn karamel5.38.776.1401
salt popcorn7.313.562.7407
ost popcorn5.830.850.1506

Bageriprodukter

brød7.52.950,9264
kalach7.90,851,6249
bolle7.68.856.4334
bagel7.910.857.2357
hvedebrød8.11.048,8242

Konfekture

marmelade0,30,263,0263
ganache4.934.552.5542
marmelade0,30,156,0238
skumfidus0,80,078,5304
slik4,319.867,5453
confiture0,90,240.3183
marengs2.620.860,5440
sæt ind0,50,080,8310
kiks7.511.874.9417
kage3.822.647,0397
marmelade0,40,258,6233
honningkager5.86.571,6364
juicer10.18.840,5274
halva11.629.754,0523
churchkhela5.015,063,0410

Flødeis

flødeis3.76.922.1189

Kager

kage4.423.445.2407

Chokolade

chokolade5.435.356.5544

Råvarer og krydderier

vanilje1,20,112.5287
ketchup1.81.022.293
mayonnaise2.467,03.9627
honning0,80,081,5329
sirup0,00,378.3296
sukker0,00,099,7398
salt0,00,00,0-

Mælkeprodukter

kondenseret mælk7.28.556,0320
bagt mælk3.06.04.784
fløde 35% (fedt)2.535,03.0337
creme fraiche 40% (fedt)2.440,02.6381

Kødprodukter

svinesteg11.449.30,0489
fed2.489,00,0797
roastbeef32,728.10,0384
stegt lam20,024,00,0320
bacon23,045,00,0500
skinke22.620.90,0279
oksekødsstuvning14.117.40,0214
svinekød13.035,00,0367

Pølser

kogt pølse13,722.80,0260
m / røget pølse28.227.50,0360
p / røget pølse16.244,60,0466
pølse med / tørret24.138.31.0455
røget pølse9.963.20,3608
leverpølse14.428.52.2326
blodpølse9,019.514.5274
pølser10.131.61.9332
pølser12.325.30,0277
svinekød10,033,00,0337

Fugl

stegt and22.619.50,0266
stegt gås22.958,8-620
Foie gras11.443,84.7462

Fisk og skaldyr

tørret fisk17.54.60,0139
røget fisk26.89.90,0196
marineret fisk1.73.011.482
saltet fisk19.22.00,0190

Olier og fedtstoffer

smør0,582,50,8748
fløde margarine0,582,00,0745
animalsk fedt0,099,70,0897
madlavning fedt0,099,70,0897

Alkoholiske drikke

brandy0,00,00,5225
whisky0,00,00,4235
vodka0,00,00,1235
cognac0,00,00,1239
spiritus0,31.117.2242
øl0,30,04.642
Port vin0,40,012.0163
rom0,00,00,0220
champagne0,20,05.088

Ikke-alkoholholdige drikkevarer

sodavand0,00,00,0-
cola0,00,010.442
limonade0,00,06.426
mirinda0,00,07.531
pepsi0,00,08.738
sprite0,10,07,029
fanta0,00,011.748
* data er angivet for 100 g produkt

Menu med kalorieindhold (madrutine)

Menuen med alle variationer af mad med lavt kalorieindhold skal dannes individuelt som helhed baseret på personlig smag ved valg af mad, men samtidig give præference for sunde og sunde fødevarer. Det samlede kalorieindhold for alle måltider om dagen skal svare til den beregnede og allerede reducerede hastighed af indtag / forbrug af madenergi, hvilket giver dig mulighed for effektivt og vigtigst af alt ikke farligt at tabe sig.

Måltider, hvis antal skal være mindst fem om dagen, skal praktiseres på et bestemt tidspunkt med omtrent de samme pauser imellem for at undgå sult. Af samme grund skal måltider tilberedes på en sund måde og være så tilfredsstillende som muligt. Det er bedst at planlægge din egen diæt en uge i forvejen og opbevare de nødvendige og varierede fødevarer på forhånd. I princippet skal du prøve ikke at købe eller opbevare potentielt usunde madvarer med højt kalorieindhold derhjemme..

Absolut alle forbrugte faste og flydende produkter skal vejes i køkkenvægt, beregne deres kalorieindhold, skrive det op i tal og først derefter spise det. Glem ikke at tælle selv tilsyneladende ubetydelige fødevaretilsætningsstoffer, såsom salatdressinger, ingredienser til madlavning osv..

Hold dig til et rigeligt drikke regime, hovedsagelig lænet på filtreret vand. Medtag i menuen så mange stivelsesholdige grøntsager og magert kød som muligt. Når du forlader huset i lang tid, skal du tage mad, der allerede er beregnet i kalorier, og som kan bruges som en snack. For at øge effektiviteten af ​​en diæt med lavt kalorieindhold skal du overholde alle principperne for et sådant vægttab beskrevet ovenfor..

Eksempel på 1200 kalorie diætmenu

Et visuelt hjælpemiddel til at sammensætte en ugentlig diæt efter kalorier kan være den følgende omtrentlige diæt på 1200 kcal om dagen, hvilket er den mest populære blandt sin slags..

Mandag

MåltidProdukter / fadeKalorimåltid
Første morgenmad
  • havregrynkager 50 g;
  • rosiner 50 g.
360
Frokost
  • 1% kefir 200 ml;
  • kornknæk 2 stk.
157
Aftensmad
  • kogt / bagt kyllingefilet 100 g;
  • kogt brun ris 100 g;
  • tomat 1 stk.
346
Eftermiddagsmad
  • 1,5% klassisk yoghurt 125 g;
  • kiwi 1 stk.
133
Aftensmad
  • tun i sin egen juice 200 g;
  • et par salatblade.
196

Den samlede daglige ernæringsværdi er 1192 kcal.

tirsdag

MåltidProdukter / fadeKalorimåltid
Første morgenmad
  • kogt boghvede med smør 200 g;
  • diætbrød 2 stk.
356
Frokost
  • 1% hytteost 100 g;
  • æble 1 stk.
148
Aftensmad
  • oksekød 100 g;
  • kirsebærtomater 3 stk.
364
Eftermiddagsmad
  • kornbrød 2 stk.;
  • gulerodssaft 200 ml.
152
Aftensmad
  • stuet fedtfattig fisk 100 g;
  • grøn salat 100 g.
155

Den samlede daglige ernæringsværdi er 1175 kcal.

onsdag

MåltidProdukter / fadeKalorimåltid
Første morgenmad
  • kogt æg 1 stk.
  • knækbrød af korn 2 stk.
368
Frokost
  • pære 1 stk.
  • valnødder 3 stk.
162
Aftensmad
  • 27% kostost 50 g;
  • skaldyrssalat 250 g.
352
Eftermiddagsmad
  • 1,5% klassisk yoghurt 125 g;
  • grøntsagssalat 150 g.
148
Aftensmad
  • omelet med tomat og grønne løg.
169

Den samlede daglige ernæringsværdi er 1199 kcal.

torsdag

MåltidProdukter / fadeKalorimåltid
Første morgenmad
  • havregryngrød 200 g;
  • grapefrugt 1 stk.
345
Frokost
  • 5% hytteost med urter 150 g.
182
Aftensmad
  • kogt kalvekød 200 g;
  • grønne ærter 100 g.
334
Eftermiddagsmad
  • grillede champignoner med løg og tomater 150 g.
134
Aftensmad
  • vegetabilsk gryderet 150 g;
  • Parmesanost 20 g.
182

Den samlede daglige ernæringsværdi er 1177 kcal.

Fredag

MåltidProdukter / fadeKalorimåltid
Første morgenmad
  • fuldkorns knækbrød 3 stk.
  • tørrede abrikoser 60 g.
336
Frokost
  • pocheret æg 1 stk.
  • grøntsagssaft 200 ml.
114
Aftensmad
  • risotto med svampe 150 g.
380
Eftermiddagsmad
  • bagt æbler med hytteost 200 g.
188
Aftensmad
  • kulmule i ovnen med urter 150 g.
142

Den samlede daglige ernæringsværdi er 1160 kcal.

lørdag

MåltidProdukter / fadeKalorimåltid
Første morgenmad
  • mælkesmel 250 g;
  • svesker 50 g.
360
Frokost
  • mozzarella ost 50 g;
  • tomat 1 stk.
148
Aftensmad
  • kyllingesuppe med boghvede og kartofler 350 g.
335
Eftermiddagsmad
  • havre yoghurt 100 g;
  • orange 1 stk.
148
Aftensmad
  • kogte rejer med urter 150 g.
168

Den samlede daglige ernæringsværdi er 1159 kcal.

Søndag

MåltidProdukter / fadeKalorimåltid
Første morgenmad
  • granuleret hytteost 200 g;
  • friske / frosne bær 50 g.
254
Frokost
  • diætbrød 2 stk.
  • 2,5% ostemasse 125 g.
129
Aftensmad
  • Kinesiske bønner med svinekød 250 g;
  • rå grøntsager.
454
Eftermiddagsmad
  • salat med æg og radise;
  • æblejuice 100 g.
141
Aftensmad
  • kogt kalkunfilet 100 g;
  • græskarpuré 50 g.
174

Den samlede daglige ernæringsværdi er 1152 kcal.

Kalorieindhold Opskrifter

Hvis du følger en diæt med kalorieoptælling, er det i princippet tilladt at forberede dig selv retter, der passer ind i grænserne for den beregnede diæt, især da du i dag kan finde sådanne opskrifter på Internettet med fotos og indikere kalorier, herunder endda opskrifter til diætdesserter med kalorier uden meget besvær... Som et eksempel nedenfor er diætmåltider med kalorier, der kan hjælpe dig med at diversificere og berige din vægttabsproces..

Kinesiske bønner med svinekød

  • grønne bønner - 200 g;
  • svinekød med lavt fedtindhold - 200 g;
  • hvidløg - 2-3 tænder.;
  • ingefærrod - 15 g;
  • daikon - 100 g;
  • sojasovs - 3 spsk. l.;
  • sesamolie - 2 spsk l.;
  • malet chili - efter smag.

Kinesiske bønner med svinekød

Kog alle bønner, indtil de er halvt kogte, skyl dem derefter under rindende vand og skær dem i halvdelen. Varm sesamolie i en stegepande, hæld bønnerens halvdele i den og steg dem over svag varme i 4-5 minutter. Overfør bønnerne til en passende skål for at dræne overskydende olie af. Hak ingefær og hvidløg fint og skær daikonet i tynde strimler. Steg alt dette i samme gryde i 2-3 minutter, krydret med peber. Lad hakket koge i en anden gryde i 4-5 minutter. Tilsæt bønner og hakket kød til vegetabilsk blanding, top med sojasovs og lad dem simre i 1 minut.

100 gram af denne skål indeholder 174 kcal.

Hjemlig stil gazpacho

  • agurker - 2 stk.;
  • tomater - 3 stk.;
  • løg og salat peberfrugter - 1 stk.
  • hvidløg - 3 tænder;
  • citronsaft - 1 spsk l.;
  • vand - 150 ml;
  • salt / peber - efter smag.

Vask alle grøntsager omhyggeligt. Fjern skindene fra tomatene ved at skylle dem med kogende vand. Hak hvidløg og løg fint. Hak halvdelen af ​​peber og agurk i eventuelle stykker og læg dem i en blender. Tilsæt alle tomater, hvidløg og løg der. Pisk alt sammen, indtil det er homogent, fortyndet med vand, citronsaft og krydderier. Hæld den kolde suppe i en dyb skål og hak den resterende halve agurk og peber i den.

100 gram af denne skål indeholder 18,7 kcal.

Bigus med kød

  • magert svinekød og oksekød - hver 200 g;
  • vand - 200 g;
  • hvidkål og gulerødder - hver 500 g;
  • løg - 2 stk.;
  • vegetabilsk olie - 3 spsk. l.;
  • salt / peber - 2 g hver.

Skær alt kød i små lige store stykker. Varm olien i en tykvægget gryde og læg kødstykker i den. Når al væsken fra kødet næsten er fordampet, tilsættes finhakket løg og alle krydderierne i panden. Efter ca. 3 minutter tilsættes de revne gulerødder der og lad dem simre indtil de er halvt kogte, omrør lejlighedsvis. Tilsæt derefter finhakket kål i skålen, tilsæt vand og kog alt sammen under låget i yderligere 20 minutter.

100 gram af denne skål indeholder 95 kcal.

Ananas og rejesalat

  • ananasmasse - 300 g;
  • lille agurk - 1 stk.;
  • ris - 80 g;
  • konge rejer - 8 stk.;
  • hjemmelavet mayonnaise - 2 spsk. l.;
  • salt - 2 g.

Ananas og rejesalat

Skær agurk og ananasmasse i mellemstore terninger. Kog ris og rejer i to separate gryder i saltet vand. Skær det sidste i stykker. Efter tilsætning af mayonnaise blandes alle de tilberedte ingredienser og serveres..

100 gram af denne skål indeholder 116,2 kcal.

Havre yoghurt

  • havreflager - 250 g;
  • surdej - 2,5 g;
  • æblecidereddike - 1 tsk;
  • psyllium - 1 tsk;
  • vand - 750 ml.

Sug flagerne i eddike og en tredjedel af vandet i ca. 5 timer, skyl dem derefter, og mal dem forsigtigt i en blender. Under tilsætning af det resterende vand, siles den resulterende blanding gennem en sigte og anbringes på svag varme i en gryde. Bring blandingen til 40 ° C, og tilsæt surdej og psyllium. Bland alt grundigt, hæld i beholdere og send til en yoghurtproducent i 9 timer.

100 gram af denne skål indeholder 90,9 kcal.

Afslutter kosten

Efter at have begrænset kalorieindholdet i din egen nærende diæt, vil en hurtig overgang til tidligere spisevaner naturligvis uundgåeligt medføre et hurtigt sæt allerede kastede kilo. Baseret på dette er det ikke mindre vigtigt at opretholde den korrekte udgang fra kosten end dens tidligere overholdelse.

For at gøre dette skal du følge et par enkle regler, nemlig:

  • fortsæt med at tilberede alle måltider på sunde måder;
  • i første omgang opretholde begrænsninger for forbruget af sukker, salt og andre uønskede fødevarer;
  • praktiser et rigeligt drikke regime;
  • hold dig i form gennem træning
  • tilføj ikke mere end 100 kcal om ugen til din menu, mens du nøje overvåger alle ændringer i dine vægtindikatorer;
  • på denne måde skal du beregne din individuelle kalorieindhold i den daglige menu, som giver dig mulighed for at holde den erhvervede kropsvægt i en stabil tilstand.

Kontraindikationer

For en kalorie diæt med et korrekt beregnet ernæringsmæssigt energiunderskud på op til 20% er der praktisk talt ingen absolutte kontraindikationer (undtagelser kan være alvorlige endokrine lidelser). Alle andre typer mad med lavt kalorieindhold bør kun vedligeholdes efter konsultation med en diætist, da i dette tilfælde kan en række sygdomme forårsage afvisning af kosten.

For børn

I tilfælde af fedme, hvis årsag kun var en banal overspisning og ikke kroniske sygdomme, kan en korrekt beregnet kaloriefattig diæt meget vel praktiseres i ungdomsårene. Ellers er en kalorieindhold til børn kontraindiceret..

Under graviditet og amning

Amning og gravide kan kun følge en diæt med kalorieindhold på anbefaling af en læge og under konstant tilsyn af en ernæringsekspert, mens faldet i den daglige energiværdi på deres mad skal være minimal.

Fordele og ulemper

I tilfælde af at overholde en diæt med et individuelt valgt kalorieindhold eller allerede eksisterende diætregimer på 1200 kcal pr. Dag, der betragtes som relativt sikre, kan følgende positive og negative aspekter forventes.

fordeleMinusser
  • Ingen barske forbud mod mad, der forbruges inden for den valgte maksimale kaloriegrænse i den daglige menu.
  • Evnen til fuldt ud at balancere din egen nærende diæt til basiske makronæringsstoffer og andre nyttige forbindelser.
  • Glatte og ensartede resultater med vægttab, hvilket minimerer risikoen for nedbrud.
  • Fravær af skarpe eller konstante anfald af sult og som følge af dårligt helbred.
  • Stabilisering af de vigtigste metaboliske processer i kroppen.
  • Tilladelsen af ​​enhver fysisk aktivitet i tilfælde af en tilstrækkelig stigning i det daglige kalorieindhold i din egen menu.
  • Der er ikke noget presserende behov for at tilberede din egen mad separat, da det er nok bare at reducere din portion.
  • Konsolidering af vanen med at spise i henhold til reglerne og normerne for "sund kost".
  • Behovet for daglig metodisk kontrol over kalorieindholdet i din diæt.
  • Obligatorisk at føre nøjagtige registreringer af al forbrugt mad og tilstedeværelsen af ​​køkkenvægte.
  • Sandsynligheden for utilfredsstillende helbred (døsighed, svaghed) i begyndelsen af ​​kosten, indtil den metaboliske omstrukturering for at opnå energi fra interne reserver (fedtstoffer).

Nyttige tip

Ved langvarig ernæring med lavt kalorieindhold kan der være tilfælde af den såkaldte stopvægt, når processen med vægttab stopper helt eller væsentligt bremser. Den bedste måde at anspore dit eget stofskifte til yderligere vægttab er "madning" og efterfølgende "aflæsning" af kroppen straks efter den. For at gøre dette skal du spise den første dag uden nogen begrænsninger, tillade dig selv alle tidligere forbudte produkter og lade den næste dag aflæsning for eksempel på kefir. Du kan også prøve at starte stofskiftet på en mindre radikal måde ved blot at ændre den daglige hastighed for energiforbrug / forbrug i 2-3 dage ved at tilføje og trække 300-500 kalorier fra din daglige menu.

Kalorieoptællende diæt, anmeldelser og resultater

Hovedparten af ​​de online anmeldelser af kalorieindholdet er generelt positive, med undtagelse af estimater, der oprindeligt blev undervurderet med hensyn til diætindtagelse. Det korrekt beregnede kalorieindhold i din egen menu hjalp virkelig mange mennesker uden sundhedsmæssige problemer med gradvist at slippe af med overvægt og konsolidere resultatet af at tabe sig i lang tid. Af de negative aspekter ved en sådan kostteknik kan kun behovet for daglig tælling af alle forbrugte kalorier skelnes, hvilket dog hurtigt bliver en vane.

  • “... Med væksten på en 4-cm platform på 170 cm (uden den, desværre kun 166 cm), var min vægt 87 kg. Hvor "fint" jeg så ud på samme tid, kan du gætte uden problemer, men indtil et bestemt tidspunkt generede mit eget udseende med hensyn til overvægt mig ikke meget. Min elskede mand kunne godt lide mig, som jeg var, men for personlig lykke havde jeg ikke brug for det mere. Problemer kom, som de siger, hvorfra de ikke forventede - jeg kunne ikke opfatte et længe ventet barn. De begyndte at forstå, og det første, som gynækologen rådede mig, var at straks tabe mig. På grund af denne haster besluttede jeg at følge en kardinal diæt i 50 dage (jeg vil ikke specificere hvilken). Hvordan jeg var i stand til at modstå det i en uge, ved jeg ikke engang. Jeg var konstant og utrolig sulten, min sindstilstand var nul, min mave boblede hele tiden, og hovedpine fulgte mig hver dag. Jeg troede, at selv efter at have tabt mig med et så undermineret helbred, kunne jeg næppe blive gravid og vendte mig derfor til en professionel ernæringsekspert, der sagde en sætning: - "vi tæller kalorier og taber gradvist". Hans personaliserede kostplan antog i gennemsnit brugen af ​​1.500 kalorier om dagen, da jeg ikke gik i sport (med ham var det muligt og 1.800 kcal om dagen). Først var det usædvanligt og svært at tælle al den mad, jeg spiste, men jeg blev meget involveret. De første signifikante resultater dukkede op efter cirka to uger, og efter et par måneder fortalte de mig allerede, at jeg begyndte at se simpelthen smuk ud. I alt seks måneder af en sådan diæt, og jeg så endelig to værdsatte strimler på testen ".
  • “... Her læser jeg nogle kommentarer og forbløffer bare nogle“ grådige ”personer for vægttab. Hvor får du sådanne undervurderede tal på 800 kalorier, 700 kalorier eller endda 600 kalorier om dagen. Når alt kommer til alt er det allerede skadeligt og farligt at spise mindre end 1000 kalorier om dagen. Vores krop har simpelthen brug for denne mængde mad til energi, som banalt understøtter livet i det, og under fysisk anstrengelse kan det endda kræve 1500-2000 kalorier. Vil du tabe dig eller helt underminere dit eget helbred? Hvis sidstnævnte, så gå i sultestrejke. Vægten falder utvetydigt, dog sammen med alt andet, inklusive ungdom og forventet levetid. Men det vil være muligt at besøge læger og klinikker oftere. Mit råd til dig er at beregne kalorier klogt og individuelt, især da du i vores tid på Internettet nemt kan finde nøjagtige tabeller over kilokalorier i mad og regnemaskiner til beregning af kalorieindholdet i den daglige diæt. Mit eget vægttab resulterer i ni ufuldstændige måneders overholdelse af en diæt med en daglig menu i intervallet 1400-1600 kcal var minus 14 kg. På samme tid nægtede jeg faktisk ikke min favorit mad og arrangerede endda lastedage, hvor jeg spiste alt. Måske for nogle vil det tage lang tid, men uden sult og andre vanskeligheder ".
  • ”… Der var en lille synd bag mig tidligere, som i min ungdom ikke medførte problemer. Du ved, jeg elskede at forkæle mig selv med te med forskellige slik og slik om natten. Over tid begyndte denne vane gradvist at tilføje ekstra vægt til min krop, generelt øge den fra 58 til 71 kg. Jeg havde ikke noget ønske om at gå på nogen streng diæt og derfor ledte jeg efter noget enklere og mere tilfredsstillende. Således stødte jeg på metoder til at korrigere vægten med at beregne kalorieindholdet i den daglige diæt og reducere det med et bestemt antal kalorier, hvilket lovede at løse mit problem uden sult og anden lidelse. Jeg vidste i lang tid, at det for at tabe sig er nødvendigt at forbrænde mere energi om dagen, end man spiser med mad, men på en eller anden måde ville jeg ikke holde styr på alle produkterne fra dag til dag. Jeg gjorde det lettere og valgte en færdiglavet menu med en ordineret diæt. Hvad jeg kunne lide mest ved diætet med 1200 kalorier om dagen, og selvom min egen norm var over 2000 kalorier, besluttede jeg at holde fast ved det. Bogen "The ABC of Diet", som indeholdt en tabel over energiværdien af ​​fødevarer og færdigretter, hjalp mig også. I princippet lavede jeg mad, hvad jeg ville, jeg prøvede bare at vælge sunde fødevarer. Jeg måtte glemme alt om aftente med "boller". Jeg følte mig lidt ubehagelig i løbet af den første uge, og så gik alt som et urværk. I en måned med sådan ernæring kastede jeg 4,5 kg. Nu ved jeg allerede, hvor svært det er at tabe sig, og jeg vil forsøge at forhindre, at det stiger i fremtiden. ".
  • “... Sammen med vores fitness-træner valgte vi den rigtige ernæring til mig ved at tælle kalorier meget kompetent og omhyggeligt. Som det skulle være, blev kalorieindholdet i min daglige diæt først beregnet ifølge alle indikatorer, hvilket gjorde det muligt at holde vægten i en stabil tilstand, det viste sig - 2112 kcal (2100 kcal kan overvejes). Derefter reducerede de de første to uger af kosten med 400 kalorier, så kroppen bliver vant til det og efter dette tidspunkt med 600 kalorier (dette er på dage uden træning). Derfor startede mit vægttab fra 1700 kcal om dagen, hvilket jeg justerede afhængigt af den udførte fysiske aktivitet. I gennemsnit fik jeg en diæt på 1500 kcal om dagen, selvom jeg under intensiv træning spiste 1800-2000 kcal om dagen. På råd fra træneren forsøgte jeg at holde lodlinjen i et sundt interval, så det ikke oversteg 500 gram om ugen, men også ikke mindre end 300 gram. Appen til smartphonen "Calorie", som har en tabel med produkter og en kalorietæller, hjalp meget. Dette fortsatte i 8 måneder, og jeg vil fortælle dig, at det efter et par uger ikke er svært at beregne kalorieindholdet i din diæt hver dag, selvom du har brug for at tage højde for klasser i fitnesscentret. I løbet af denne tid faldt min kropsvægt gradvist fra 81 kg til 66 kg, men samlet set viste det sig mere, da jeg også opbyggede muskler. I dag kan jeg nemt holde min vægt på den daglige menu ved 2000-2100 kcal. Jeg fortsætter med at tælle kalorierne for alle måltider, der spises uden undtagelse, da jeg ikke længere kan forestille mig et andet liv, og jeg bemærkede, at uden sådan kontrol flytter vægtindikatorerne sig op. Det siger sig selv, at jeg på forretningsrejser og helligdage gør det uden at beregne energiværdien af ​​produkter og kun stoler på en intuitiv idé om min egen ernæringsnorm ”.
  • ”... En gang i min ungdom måtte jeg tælle kalorier for at tabe mig, for som mange andre piger kom jeg stærkt ind, da jeg var gravid og derefter ammende. I den nuværende tidsalder på Internettet beregnes det daglige kalorieindhold meget let, og i min tid lykkedes det mig kun at finde en kalorietæller i det daværende populære magasin "Science and Life", faktisk begyndte mit eksperiment med at bringe min krop tilbage til sine tidligere former med det. Først og fremmest kunne jeg godt lide kaloriedietordningen til vægttab, fordi der ikke var behov for at lave mad til mig selv adskilt fra hele familien, da der ikke var tid nok til dette i mine arme med et lille barn. For det andet var det muligt ikke at bekymre sig om den individuelle beregning af menuens daglige ernæringsværdi, men at vælge den bedst egnede blandt de foreslåede ernæringsmæssige diætindstillinger. Sandt nok var der en advarsel om, at jo større kalorieunderskuddet er, desto vanskeligere og farligere er det at følge en diæt, men jeg ville virkelig tabe mig så hurtigt som muligt. Så jeg bestemte for mig selv et dagligt energibehov i intervallet fra 900 kalorier til 1100 kalorier og undertiden reducerede det til 800 kalorier om dagen. Det var svært nok at modstå et sådant regime, og snart følte jeg det selv. Svaghed og svimmelhed dukkede op, og stemningen var under soklen. Jeg kom til den konklusion, at det er umuligt at tvinge processen med at tabe sig så meget og er sundhedsskadeligt. Jeg skiftede til en diæt med et kalorieindhold i regionen fra 1300 kcal om dagen til 1500 kcal om dagen, og alt gik godt. Jeg tabte ca. 2-3 kg om måneden og efter 9 måneder (ligesom en anden graviditet) tabte jeg 22 kg. Jeg synes stadig, at denne diæt er den bedste af alle. ".
  • ”... Før jeg skiftede til min personlige ernæring, dabede jeg mig med en række diæter, som til sidst bidrog væsentligt til mine mavesygdomme. Så efter min mening at være en kurvet studerende, ville jeg virkelig tabe mig hurtigt, og mine medfølende venner sagde, at den eneste udvej for mig ville være en diæt på 1000 kalorier om dagen. På det tidspunkt boede jeg på en sovesal, og der var mere end nok fritid, så jeg begyndte at tabe mig med al iver fra en andenårsstudent i min telefon, der blev doneret af mine forældre. Derefter vidste jeg stadig ikke, at 1000 kalorier om dagen er kolossalt lille for enhver organisme, og hvor mange kalorier jeg har brug for generelt, jeg havde ingen idé om den korrekte andel af BJU og tænkte ikke på mit helbred i princippet. Jeg spiste alt fra den studerendes diæt (inklusive "Doshirak"), men så der var 1000 kalorier, og hvis jeg overskred min grænse, rystede jeg hidsigt pressen. I løbet af et par uger kastede jeg stadig nogle få kg af, og så kom gastritis, og lægen ordinerede mig allerede en yderligere diæt og på samme tid svor vildt. Nu tror jeg, at selv med brugen af ​​de rigtige fødevarer på det tidspunkt, ville min krop stadig gøre oprør mod sådan ernæring, da jeg ikke kunne skrive alle de stoffer, den havde brug for, i tusind kalorier. Jeg anbefaler alle ikke at engagere sig i dumme ting, men at dyrke sport og blot holde sig til postulaterne om korrekt ernæring. Kommer ikke ud alene, så stop med at google og kontakt en professionel ernæringsekspert. ".

Kostpris

Omkostningerne ved en diæt i kalorier vil afhænge af mange faktorer, lige fra kalorieindholdet i kosten og slutter med de økonomiske muligheder for at tabe sig. Af denne grund er det muligt nøjagtigt at beregne omkostningerne ved at overholde denne metode til kun at tabe sig på individuel basis. Formentlig kan prisen på en daglig menu med sådan mad starte fra 150-200 rubler.

Læs Mere Om Årsagerne Til Diabetes